„Uzyskaliśmy niższą cenę oraz przyspieszony termin dostawy systemu Patriot, redukcja kosztów nie ogranicza zakładanych zdolności bojowych systemu” – poinformował w środę na Twitterze szef MON Mariusz Błaszczak. Dodał, że podpisanie umowy w tej sprawie możliwe jest w I kwartale 2018 r.

Dobre wieści w sprawie programu Wisła. Uzyskaliśmy niższą cenę oraz przyspieszony termin dostawy. Redukcja kosztów nie ogranicza zakładanych zdolności bojowych systemu. Jesteśmy na dobrej drodze, aby podpisać umowę z końcem pierwszego kwartału 2018 roku.

– Mariusz Błaszczak (@mblaszczak) 31 stycznia 2018 Jeszcze w listopadzie ubiegłego roku podlegająca pentagonowi Agencja Współpracy Bezpieczeństwa Narodowego notyfikowała w Kongresie USA sprzedaż Polsce „Patriotów” wraz z wyposażeniem za 10,5 mld dolarów, czyli ok. 37 mld złotych. Jak podał jednak wówczas resort obrony, to zbyt wiele; Bartosz Kownacki mówił wówczas, że taka cena jest po prostu nie do przyjęcia. Okazuje się, że teraz cena została obniżona.

Nie znamy jeszcze szczegółów, ale zaskakuje, że udało zrobić się to tak szybko po rekonstrukcji rządu. Każe to w nowym świetle spojrzeć na zdymisjonowanie Antoniego Macierewicza z funkcji ministra ON; niektórzy analitycy wskazują od dłuższego czasu, że mogły być w tej sprawie jakieś amerykańskie naciski. Sam szef PiS Jarosław Kaczyński w rozmowie z „Gazetą Polską” przyznał, że dymisja, nad którą on osobiście boleje, była częściowo efektem nacisku prezydenta Andrzeja Dudy – ale nie tylko. Jak powiedział, o pewnych aspektach tej sprawy po prostu nie może mówić.

Źrodło: Fronda.pl