„Niezwyciężone pociski” Putina w Stanach Zjednoczonych są nazywane „podróbkami”. Telewizja amerykańska CNN skomentowała to dosłownie tak: „cheesy” – tanie podróbki.

PRZECZYTAJ:

Mrzonki Putina o supierbroni i rzeczywistość (ros.)

Przypomnijmy, amerykańscy urzędnicy zdecydowanie stwierdzili, że potencjał wojskowy ich kraju pozostają niedościgniony. Rzecznik Departamentu Stanu Stanów Zjednoczonych Heather Nauert, komentując groźby Putina, zaznaczyła, że: „Obrona USA nie ma sobie równych”.

Rosyjskie próby opracowania nowych systemów uzbrojenia w Waszyngtonie od dawna są znane. Według oświadczeń Białego Domu, Pentaginu i Departamentu Stanu: „Putin potwierdził to, co rząd Stanów Zjednoczonych wie od długiego czasu. Rosja rozwija destabilizujące systemy obronne przez ponad dekadę” czyli informacją wygłoszoną przez Putina nie zaskoczyła amerykańskich urzędników.

Jednak, eksperci z USA chcą zrozumieć powody agresywnych wypowiedzi Putina.

Nicole Gaouette pisze na stronie CNN, że groźby Putina są między innym odpowiedzią na twardą reakcję Waszyngtonu, który kategorycznie potępia i nie akceptuje rosyjską aneksję Krymu. Administracja Trumpa w swoim raporcie na temat bezpieczeństwa narodowego nazwała Rosję „rosnącym zagrożeniem”. W związku z tym USA planują zwiększyć swoją obecność wojskową w Europie Wschodniej, a także zmodernizować swój arsenał nuklearny.

„Uważam, że niektóre wypowiedzi Putina są odpowiedzią na zmiany w amerykańskiej polityce nuklearnej”

– sugeruje Angela Stent, dyrektor Centrum Studiów Eurazji, Rosji i Europy Wschodniej (CERES) w Georgetown University.

Z kolei, Frederick Kagan i Katherine Harris, autorzy raportu opublikowanego na łamach The Hill, sugerują, że grożąc światowi bronią jądrową, której nie zamierza używać, Putin odwraca uwagę Zachodu od prawdziwych zagrożeń.

„Najważniejszą rzeczą w jego podejściu jest poprawa metod walki hybrydowej, której używał na Ukrainie i w Syrii przez najemników, »zielonych ludzików«, tajne operacje, cyberataki i siły konwencjonalne”

– twierdzą eksperci.

Przypomnijmy, wypowiedzi Putina wywołały oszołomienie wśród ekspertów po cały, świecie, w tym w Rosji. Kierownik Instytutu ds. Polityki Kosmicznej Iwan Moisejew w wywiadzie udzielonym serwisu internetowemu The Insider zaznaczył:

„Czytałem cytaty z wypowiedzi Putina. To jest jakiś bełkot. Takie rozwiązania są niepotrzebne i bezużyteczne. Niemożliwym jest umieszczenie silnika nuklearnego w pocisku manewrującym, a silniki takie nie istnieją”.

Z kolei, wojskowy ekspert Oleg Żdanow powiedział, że gdyby istniał taki silnik, można byłoby już latać do Alfa-Centauri.

„Groźby Putina są bezpodstawne, podobnie jak jego wypowiedź na temat silniku nuklearnego umieszczonego na pocisku manewrującym”

– stwierdził.

Żdanow wyjaśnił, że ewentualnie Putin mówił o nowym rosyjskim pocisku balistycznym, który byłby niebezpieczną bronią dziesięć lat temu, jednak dzisiaj ten pocisk zostanie łatwo zniszczony przez działa laserowe.

Ponadto wielu obserwatorów zwrócili uwagę, że Putin zilustrował swoją prezentację klipami animacyjnymi, które zostały wykonane w oczywistym pośpiechu. To ta animowana część zamazała patos wypowiedzi Putina, ponieważ, aby zilustrować „superbroń”, Putin użył materiału, który został sfilmowany i pokazany w rosyjskiej telewizji 11 lat temu.

Materiały te zostały zaczerpnięte z rosyjskiego filmu dokumentalnego o tarczy jądrowej ZSRR, nakręconej w 2007 roku. Obejrzyj ten film na Youtube. Film został opublikowany 11 sierpnia 2011 r. Zabawne jest to, że w tym filmie idzie mowa o radzieckim pocisku balistycznym dalekiego zasięgu SS-18 Satan, który został opracowany w ukraińskim KB Jużnoje.

Były zastępca szefa sztabu generalnego Ukrainy Igor Romanenko powiedział, że Putin złożył takie oświadczenie z celem propagandowym.

„Gdyby rosyjski prezydent Władimir Putin miał naprawdę tak potężny pocisk, nie poszedłby na wojnę z Ukrainą”

– zaznaczył generał.

Przypomnijmy, Putin w swoim orędziu wygłoszonym do obu izb rosyjskiego parlamentu w pewnym momencie zaczął wprost grozić krajom NATO oraz państwom Zachodu i oznajmił, że Rosja rozpoczęła aktywną fazę testów nowej międzykontynentalnej rakiety balistycznej Sarmat. Nowa rakieta ma zastąpić dotąd najpotężniejszy rosyjski międzykontynentalny pocisk balistyczny Wojewoda. Prezentując nowe, tworzone w Rosji rodzaje uzbrojenia, Putin sięgnął do retoryki gróźb skierowanych w stronę państw Zachodu. Stwierdził, że Rosja ostrzegała wcześniej USA, że będzie podejmować kroki w odpowiedzi na rozwijanie amerykańskiego systemu obrony przeciwrakietowej.

Jagiellonia.org

ZOBACZ TAKŻE:

Putin poszedł drogą Korei Północnej

Waszyngton odpowiedział Putinowi: Obrona USA nie ma sobie równych

PR, szantaż i blef. Wypowiedzi Putina wywołały oszołomienie wśród ekspertów

Putin zareagował na nową doktrynę nuklearną USA. Grozi bronią jądrową