Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg powiedział, że Sojusz jest w trakcie rozszerzania wsparcia dla Ukrainy. Poinformował o tym na konferencji prasowej w Brukseli przed dwudniowym spotkaniem ministrów obrony państw członkowskich Sojuszu.

„Jako sekretarz generalny zawsze nalegam, aby NATO zapewniało więcej [pomoc – red.], dlatego wzywam członków do rozszerzenia [pomocy – red.] – zapewniać więcej szkoleń, więcej funduszy, abyśmy mieli więcej przedsięwzięć z Ukrainą”.

Jens Stoltenberg

Sekretarz generalny NATO

Poproszony o skomentowanie słów prezydenta USA Donalda Trumpa, że ​​jednym z powodów zawieszenia pomocy wojskowej dla Ukrainy było to, że sojusznicy europejscy nie zrobili wystarczająco dużo, aby podzielić się „ciężarem” pomocy Ukrainie, a także zapytali, czy wie o jakichkolwiek wysiłkach USA, aby zmusić innych członków do zwiększenia pomocy dla Ukrainy Stoltenberg odpowiedział, że wszyscy członkowie NATO zapewniają Ukrainie znaczne wsparcie.

Przypomniał, że spotkał się z prezydentem Wołodymyrem Zełenskim i zapewnił, że NATO będzie nadal wspierać Ukrainę i wzmacniać te wysiłki. „Tak naprawdę jesteśmy w trakcie rozszerzania naszego wsparcia dla Ukrainy” – powiedział. Zwrócił uwagę, że w kwietniu w Waszyngtonie ministrowie spraw zagranicznych NATO uzgodnili nowy pakiet pomocowy dla Ukrainy, w szczególności wspierający potencjał ukraińskiej marynarki wojennej. Według Stoltenberga, kwestia wsparcia dla Ukrainy zostanie rozpatrzona w ciągu najbliższych dwóch dni na spotkaniu ministrów obrony państw członkowskich NATO w Brukseli. Dodał, że dyskusja na temat znaczenia zapewnienia Ukrainie wsparcia przez wszystkich członków NATO trwa. „I zawsze wzywam ich do wzmocnienia i zrobienia więcej” – powiedział.

Jak powiedział Sekretarz Generalny Sojuszu, wszyscy członkowie NATO zapewniają Ukrainie silne wsparcie polityczne. „Stale powtarzaliśmy, że nie zgadzamy się z nielegalną aneksją Krymu i popieramy integralność terytorialną Ukrainy” – podkreślił. „Zdecydowanie popieramy wysiłki na rzecz znalezienia porozumienia politycznego, wdrożenia porozumień mińskich i odnotowaliśmy pewne postępy również w związku z wymianą osób przetrzymywanych, widzieliśmy kilka nowych inicjatyw, pewien nowy impuls do wysiłków na rzecz postępu we wdrażaniu porozumień mińskich” – wyliczył.

Według Stoltenberga, Sojusz zapewnia Ukrainie praktyczne wsparcie, w szczególności poprzez różne fundusze celowe. „Pomagamy w modernizacji sił zbrojnych i sił bezpieczeństwa” – dodał. Powiedział także, że różni członkowie NATO zapewniają Ukrainie pomoc zarówno w ramach Sojuszu, jak i na poziomie dwustronnym.

Źrodło: UNIAN, Kresy24.pl