Przewodniczący Rady Najwyższej Ukrainy Andrij Parubij w czasie spotkania ze Spikerem Seimasu Viktorasem Pranckietisem w Wilnie pogratulował mu wybrania na wysokie stanowisko państwowe Przewodniczącego Sejmu Republiki Litewskiej. Z kolei Przewodniczący Seimasu Viktoras Pranckietis podkreślił, że Ukrainę i Litwę łączą „wspólna historia i dążenie ku wolności”.

Przewodniczący ukraińskiego parlamentu wyraził wdzięczność przewodniczącym i parlamentarzystom Sejmu Litewskiego oraz całemu narodowi litewskiemu za zdecydowane i konsekwentne wsparcie Ukrainy w kontekście przeciwdziałania trwającej agresji woskowej Federacji Rosyjskiej, a także za konsekwentną postawę oficjalnego Wilna w sprawie nie uznania aneksji Krymu przez rosyjską władzę okupacyjną. „Było to szczere i emocjonalne wsparcie, — podkreślił. — Ważne jest, aby taka tradycja naszych relacji nadal trwała. Ważne jest kontynuować rozwój relacji dwustronnych”.

A. Parubij podkreślił, że rozpoczęta na Majdanie walka nadal trwa, przypomniał również, że Ukraina musi wprowadzać ważne reformy w warunkach wojny. „Niezmiernie ważne jest dla nas wsparcie wasze i państw Unii Europejskiej, m.in. w sprawie przyznania reżimu bezwizowego, ratyfikacji umowy stowarzyszeniowej. Stanowisko Litwy zawsze było i nadal pozostaje dla nas kluczowe”— zaznaczył.

Przewodniczący parlamentu Ukrainy uważa, że w dziedzinie ekonomicznej i gospodarczej jest „wielki potencjał”. „Reformy, które przeprowadza Ukraina, są na najcięższym, ale decydującym etapie. Wojsko, zahartowane w walkach, stanie się jednym z najpotężniejszych wojsk. Zagadnienia bezpieczeństwa są dla nas tak samo bliskie i zrozumiałe” — powiedział i zaproponował bardziej aktywnie budować współpracę na poziomie kraju, zarówno jak i na poziomie poszczególnych regionów. „Ważne jest, aby te relacje budowaliśmy też z innymi krajami”, — dodał A. Parubij.

Przewodniczący Rady Najwyższej Ukrainy podkreślił, że potrzeba zaktywizować współpracę międzyparlamentarną, na poziomie Zgromadzenia Międzyparlamentarnego Ukraina — Litwa oraz trzystronnego Zgromadzenia Międzyparlamentarnego Ukraina — Litwa — Polska. „W przeciągu ostatnich sześciu miesięcy ściśle weszliśmy we współpracę, mamy także wspólne zrozumienie potrzeby rozwoju współpracy regionalnej, podobnie jak Zgromadzenie Nordycko-Bałtyckie, — powiedział A. Parubij, zauważając, że można dyskutować o formacie takiej współpracy. — Bardziej ścisła współpraca w tym kierunku wzmocni nasze europejskie aspiracje i naszą drogę do Europy”.

Wg A. Parubija, sojusz krajów pasa bałtycko-czarnomorskiego „ma wielki potencjał w zakresie tranzytu, infrastruktury, gospodarki i bezpieczeństwa”. „Taki pas bałtycko-czarnomorski – to tarcza Europy. Obecnie na Ukrainie zdajemy sobie sprawę, że bronimy całego świata. Uważamy, że taka współpraca byłaby korzystna dla Ukrainy, jak i dla Litwy”, — dodał.

Przewodniczący ukraińskiego parlamentu życzył litewskim kolegom jak najszybciej utworzyć grupę przyjaźni i zaprosił Przewodniczącego Seimasu Republiki Litewskiej na Ukrainę z oficjalną wizytą. „Jesteśmy nastawieni działać szybciej, żeby nasze relacje nie traciły dotychczasowego tempa”, — podkreślił A. Parubij.

W czasie spotkania z Premierem Republiki Litewskiej Sauliusem Skvernelisem Przewodniczący Rady Najwyższej Ukrainy Andrij Parubij (na zdjęciu) podziękował za zdecydowane, konsekwentne i co najważniejsze „szczere i emocjonalne” wsparcie Ukrainy w kontekście przeciwdziałania agresji woskowej Federacji Rosyjskiej.

S. Skvernelis podkreślił, że Ukrainę postrzegają „nie tylko jako partnera strategicznego, lecz także jako kraj, do którego czują sympatię, z którym nastawieni są na ściślejszą współpracę”. „Nasz rząd będzie waszym sprzymierzeńcem we wszystkich sprawach, które na nas czekają. A zatem jesteśmy otwarci i cieszymy się okazją współpracy z wami”, — podkreślił.

A. Parubij zaznaczył, że mamy niewykorzystany potencjał w wielu dziedzinach – w dziedzinie gospodarczej, w infrastrukturze, w dziedzinie stosunków międzynarodowych.

Jedną z najbardziej aktualnych i ważnych nazwał współpracę w dziedzinie obrony i bezpieczeństwa. „Osiągnęliśmy jakościowego poziomu bezpieczeństwa i obrony. Jestem pewien, że Ukraina będzie niezawodnym sojusznikiem Litwy w dziedzinie wojskowo-obronnej, gdyż nasze wojsko staję się najpotężniejsze w regionie, — powiedział przewodniczący parlamentu i dodał: — W dziedzinie energetycznej też jest sporo potencjału, m.in. w budowie LG-terminalu. Bezpieczeństwo energetyczne – to jeden z najważniejszych elementów bezpieczeństwa”.

Wg niego, wojna hybrydowa, prowadzona przez Rosję, jest nie tylko militarna – nie mniej ważne znaczenie ma wojna informacyjna, ekonomiczna, energetyczna, i nasze bezpieczeństwo trzeba budować we wszystkich postaciach i kierunkach. „Szczególnie rozumieją to państwa, które graniczą z Rosją”, — dodał A. Parubij.

Przewodniczący Rady Najwyższej przypomniał, że zaproponował Spikerowi Litwy i przewodniczącym komitetów większy format współpracy między tymi państwami, które graniczą z Rosją – format sojuszu Bałtycko-Czarnomorskiego z udziałem Rumunii, Ukrainy, krajów bałtyckich i Polski. „W kwestiach bezpieczeństwa nasza współpraca jest decydująca – wzmacniając siebie nawzajem, zapewniać całkowite bezpieczeństwo naszych państw”, — podkreślił A. Parubij i dodał, że liczy na owocną współpracę.

Jagiellonia.org / Biuro prasowe Aparatu Rady Najwyższej Ukrainy