Funkcjonariusze Służby Bezpieczeństwa Ukrainy zatrzymali w Kijowie obywatela K., który w latach 2014–2020 był jednym z „nadzorców” przywódców tzw. Donieckiej Republiki Ludowej z ramienia Głównego Zarządu Wywiadu Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Federacji Rosyjskiej. SBU poinformowała o tym na swojej stronie na Facebooku, K. jako cywilny przedstawiciel rosyjskich służb specjalnych uczestniczył w tworzeniu tzw. Zarządu Wywiadowczego Donieckiej Republiki Ludowej i innych struktur „separatystów”.

Zatrzymany to obywatel Ukrainy. Jest podejrzany o popełnienie przestępstwa na podstawie części 1 art. 258-3 Kodeksu karnego Ukrainy (utworzenie grupy terrorystycznej lub organizacji terrorystycznej). W najbliższej przyszłości zostaną mu postawione zarzuty.

SBU ma zapisy rozmów telefonicznych K., które ujawniają szczegóły konfliktów między GRU a FSB o kontrolę nad przywódcami „Donieckiej Republiki Ludowej”.

Osoby zarejestrowane na nagraniach w swoich rozmowach wspominają nazwiska dyrektora FSB Aleksandra Bortnikowa i jego zastępców Andrieja Burłaki i Siergieja Smirnowa, asystenta prezydenta Federacji Rosyjskiej Władisława Surkowa, przywódców „Donieckiej Republiki Ludowej” Aleksandra Zacharczenki, Aleksandra Borodaja i innych.

Ważną częścią opublikowanych zapisów są również rozmowy K. z generałem-majorem GRU Siergiejem Dubinskim (pseudonim „Chmuryj”) i Leonidem Charczenką (pseudonim „Krot”), umieszczonymi na liście poszukiwanych w związku z zestrzeleniem samolotu MH17.

Według Biura Prokuratora Generalnego Ukrainy również cywilny przedstawiciel służb specjalnych Federacji Rosyjskiej zarządzał siecią agentów, z jego rozkazów na terytorium kontrolowanym przez rząd ukraiński popełniono szereg aktów terrorystycznych i sabotaży. Ustalono też, że przywódcy i przedstawiciele tzw. Zarządu Wywiadowczego Donieckiej Republiki Ludowej są bezpośrednio związani z zestrzeleniem samolotu MH17.

Źrodło: Kresy24.pl