Senatorowie USA proponują wprowadzenie sankcji uderzających w rosyjski sektor energetyczny w odpowiedzi na ataki hakerów rosyjskich na amerykańskie partie polityczne.

Wśród planowanych działań jest zakaz inwestycji w wydobycie rosyjskich zasobów ropy i gazu. Firmy zagraniczne nie będą również mogły brać udziału w prywatyzacji rosyjskich przedsiębiorstw państwowych.

Senatorowie na czele z przedstawicielem Arizony, szefem Komisji Obrony Johnem McCainem, proponują stworzenie w ramach amerykańskiego resortu finansów specjalnego departamentu, który będzie śledzić przekazy finansowe z Rosji, a także przeciwdziałać propagandzie rosyjskich mediów państwowych.

Teoretycznie nowe sankcje mogą objąć również projekt gazociągu Północny Potok 2. Prócz Gazpromu udziały w nim posiadają austriacki OMV, niemieckie BASF i E.On, francuski koncern ENGIE, a także brytysko-hinduski Shell.

Projekt sankcji trafił do Senatu USA 10 stycznia br. Na 11 stycznia zaplanowane zostało wystąpienie przed senatorami kandydata na przyszłego szefa amerykańskiej dyplomacji Rexa Tillersona, byłego prezesa ExxonMobile, który na tym stanowisku realizował wiele wspólnych projektów biznesowych z Rosją.

Jagiellonia.org / Kresy24.pl /Studii Wschód / Biuletyn Studium Europy Wschodniej / gazeta.ru