– Oczywistym jest, że do kogo by nie należała rakieta, która spadła na terytorium Polski, winę za to w ostatecznym rozrachunku ponosi Rosja, która dokonała zbrodniczej agresji na Ukrainę. Ukraińcy się bronią. Przypominam o wczorajszym rosyjskim ataku – ponad sto rakiet w powietrzu, bezprzykładne zniszczenia, ataki na infrastrukturę cywilną, wielkie bestialstwo… W tej sprawie jest jeszcze oczywiście margines niepewności, ale nie jest on zbyt wielki. Powtarzam: odpowiedzialność ostatecznie ponosi Rosja, niezależnie od tego, kto tę rakietę wystrzelił – podkreślił Szef Gabinetu Prezydenta RP Paweł Szrot, który w środę gościł w „Popołudniowej rozmowie w RMF FM”.

Głównym tematem rozmowy była wtorkowa tragedia w Przewodowie na Lubelszczyźnie, gdzie w wyniku wybuchu wojskowej rakiety zginęły dwie osoby. Według Prezydenta RP, brak dowodów, by rakieta została wystrzelona przez stronę rosyjską. – Natomiast wiele wskazuje na to, że była to rakieta, która służyła obronie przeciwrakietowej, czyli, że była użyta przez ukraińskie siły obronne – mówił Andrzej Duda po naradzie z premierem, ministrami i dowódcami wojskowymi.

Paweł Szrot, wyjaśniając, dlaczego Polska będzie prowadzić w tej sprawie śledztwo wspólnie ze stroną amerykańską, powiedział: – Amerykanie mają największe doświadczenie w tego rodzaju sprawach. Przypominam tylko, że już niestety mieliśmy do czynienia z takimi sytuacjami w najnowszej historii ludzkości – zestrzelenie samolotu malezyjskiego nad Donbasem w 2015 roku.

Zapytany o postulat strony ukraińskiej, która także chce dołączyć do śledztwa, Paweł Szrot odparł: – Na pewno nie będziemy tutaj nic ukrywali ani przed naszymi przyjaciółmi z Ukrainy, ani przed naszymi sojusznikami z NATO, ani przed opinią publiczną całego świata. Myślę, że tu wszystko powinno być jasne i przejrzyste.

– Jeśli ktoś w okolicach Kremla radośnie sporządził dla Władimira Putina notatkę z tytułem: „Początek poważnego konfliktu polsko–ukraińskiego!”, to się gorzko pomylił. Wszystko jest do wyjaśnienia – zapewnił Szef Gabinetu Prezydenta RP, komentując wypowiedź Prezydenta Ukrainy, który kwestionuje informacje, jakoby rakieta była ukraińska.

Jak dodał Min. Szrot, działania kilkunastu ostatnich godzin dowiodły, że strona polska nie przedstawia pochopnie informacji, nie podaje lekkomyślnie żadnych wersji. – I z tego, co wiem od Pana Prezydenta, nasi sojusznicy są pod wielkim wrażeniem tej postawy, zimnej krwi i ostrożności w prezentowaniu tego, co do tej pory ustaliliśmy – dodał.

Zapytany, na jak długo po zdarzeniu w Przewodowie podniesiono stan gotowości służb i niektórych jednostek wojskowych na wschodzie Polski, odparł, że potrwa „tak długo, jak będzie to potrzebne”.

Odnosząc się do wypowiedzi zachodnich polityków, że powinno dojść do kolejnych porozumień mińskich, Paweł Szrot odparł: – Jeśli chodzi o stanowisko Polski prezentowane konsekwentnie przez Prezydenta, to my szanujemy suwerenność Ukrainy. Od Ukrainy zależy, czy będzie negocjować, kiedy i na jakich warunkach.

– Jest taka teoria, że Rosji zależy na pauzie operacyjnej, gdyż na froncie idzie im tak, jak idzie. Na szczęście idzie im bardzo kiepsko, utracili Chersoń, utracili całą prawobrzeżną Ukrainę – brzegi Dniepru. Siły ukraińskie operują już na lewym brzegu Dniepru, w dolnym biegu tej rzeki. Rosja potrzebuje jakiegoś rozwiązania i przełomu. Rolą wolnych krajów Zachodu jest to, żeby to jej uniemożliwić. Myślę, że Polska i wszystkie inne kraje powinny mieć tego świadomość – zaznaczył Szef Gabinetu Prezydenta RP.

Źródło: Prezydent.pl

PRZECZYTAJ:

Rosyjskie rakiety uderzyły w polską miejscowość. Dwie osoby nie żyją

Narada w BBN. Polska może uruchomić art. 4 Traktatu Północnoatlantyckiego

Kondolencje dla polskich braci od Zełenskiego! Rosyjski atak na Polskę to terroryzm!

Dlaczego Rosja nienawidzi Polski?
POLECAMY PAŃSTWA UWADZE NASZ FILM: „ANTYPOLONIZM. ZWYCZAJNY ROSYJSKI FASZYZM”

Jak pokonać Rosję?
OGLĄDAJ NASZE FILMY O STRATEGII PRZETRWANIA W WARUNKACH ROSYJSKIEJ WOJNY HYBRYDOWEJ

POLECAMY PAŃSTWA UWADZE NAJNOWSZY NUMER NASZEGO CZASOPISMA

Please wait while flipbook is loading. For more related info, FAQs and issues please refer to DearFlip WordPress Flipbook Plugin Help documentation.

POLECAMY PAŃSTWA UWADZE WYDANIE SPECJALNE NASZEGO CZASOPISMA

Please wait while flipbook is loading. For more related info, FAQs and issues please refer to DearFlip WordPress Flipbook Plugin Help documentation.

 

ZOBACZ ARCHIWUM CZASOPISMA „GŁOS POLONII” Z LAT 2018-2022

ZOBACZ ARCHIWUM CZASOPISMA „GŁOS POLONII” Z LAT 2012-2017

ZOBACZ TAKŻE: