W piątek, w rejonie amerykańskiej bazy Al-Tanf w prowincji Homs na południu Syrii, rozpoczęły się ćwiczenia wojskowe armii USA pod kryptonimem „Nieodzowna determinacja” (Inherent Resolve), informuje najwyższe dowództwo amerykańskich sił zbrojnych. W kilkudniowych ćwiczeniach weźmie udział ponad 100 amerykańskich żołnierzy.

Ćwiczenia, jak twierdzi kanał telewizyjny CNN, odbywają się „jako bezpośrednia reakcja na szereg rosyjskich zagrożeń militarnych”.

Źródło kanału telewizyjnego stwierdziło, że ćwiczenia są „specjalnie zaprojektowane dla sił rosyjskich i sił reżimu Asada w regionie, aby mogły zobaczyć aktywność i zrozumieć możliwości Stanów Zjednoczonych” – podaje CNN.

Przypomnijmy, w ubiegłym tygodniu Moskwa dwukrotnie ostrzegała Amerykanów o tym, że wojska rosyjskie wraz z siłami syryjskiego dyktatora Baszara al-Asada są gotowe do ataku na obszar w pobliżu bazy Al-Tanf w prowincji Homs na południu Syrii, gdzie stacjonują dziesiątki żołnierzy amerykańskich.

W odpowiedzi na to Stany Zjednoczone zostały zmuszone do ostrzeżenia Moskwy przed kwestionowaniem amerykańskiej obecności wojskowej w Syrii.

Zdecydowanie zalecamy – powiedział urzędnik Deprtamentu Obrony USA – aby Rosjanie trzymali się z daleka od Al-Tanf; jesteśmy gotowi działać w odpowiedzi”.

Pierwsza bitwa Amerykanów przeciwko Rosjanom w Syrii w nocy z 7 na 8 lutego zakończyła się katastroficzną, natychmiastową i miażdżącą klęską Rosjan.

Jagiellonia.org

Rosja i USA znalazły się na krawędzi zbrojnej konfrontacji w Syrii