„Stany Zjednoczone potępiają budowę przez Rosję i częściowe otwarcie mostu nad Cieśniną Kerczeńską pomiędzy Rosją a okupowanym Krymem bez zgody rządu Ukrainy. Krym to część Ukrainy, budowa mostu przez Rosję przypomina o nieustającym lekceważeniu przez Rosję prawa międzynarodowego”

– powiedziała rzeczniczka Departamentu Stanu USA Heather Nauert.

Słowa potępienia płyną także z innych krajów.

„Krym to część Ukrainy, a jego aneksja przez Rosję to złamanie prawa międzynarodowego”

– oświadczy brytyjski minister do spraw europejskich sir Alan Duncan odnosząc się do mostu nad Cieśniną

Kerczeńską nazywając jego otwarcie „jeszcze jednym aktem pogwałcenia prawa międzynarodowego”. Wspomniał też o „głębokim zaniepokojeniu” Wielkiej Brytanii prześladowaniami Tatarów krymskich i Ukraińców z Krymu.

Budowę i częściowe otwarcie mostu potępiła też Unia Europejska i NATO. Rzeczniczka dyplomacji unijnej Maja Kocijanic wskazała dodatkowo, że most ogranicza swobodną żeglugę w rejonie Morza Czarnego i Morza Azowskiego.

Władze Francji „potępiają zbudowanie przez Rosję Mostu Krymskiego, który przyczynia się do pozbawienia Ukrainy pełnego dostępu do jej uznanych na całym świecie wód terytorialnych i korzystania z nich” – napisała w oświadczeniu rzeczniczka francuskiego MSZ Agnes von der Muehll.

Między innymi temat łamania prawa międzynarodowego przez Rosję wobec Ukrainy, ale także innych krajów, poruszy także prezydent RP Andrzej Duda podczas swojego wystąpienia w siedzibie ONZ w Nowym Jorku w związku z objęciem przez Polskę przewodnictwa w Radzie Bezpieczeństwa ONZ.

Źródło: Kresy24.pl, unian.net, rferl.org, polskieradio.pl, niezalezna.pl

PRZECZYTAJ:

Krym to Ukraina – oświadczenie Departamentu Stanu USA