Władze NATO zaapelowały do Kremla o wpłynięcie na prorosyjskich terrorystów w Doniecku w celu wstrzymania walk. Kreml wciąż podsyca konflikt i szantażuje Ukrainę. Nie zaprzestał prowokacji nawet w obliczu pandemii koronawirusa.

Podczas telekonferencji prasowej w Brukseli sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg zaapelował do Kremla, by ten wstrzymał walki na wschodzie Ukrainy. – Rosja wspiera terrorystów, którzy są odpowiedzialni za łamanie porozumienia o zawieszeniu ognia. Musi być ono w pełni wdrożone i respektowane. To jedyna możliwość walki z koronawirusem w tym regionie – podkreślił Stoltenberg. Dodał, że pomimo wcześniejszych wezwań do wstrzymania walk najemnicy Putina wciąż atakują siły ukraińskie. Potwierdzają to także przedstawiciele OBWE.

Stoltenberg zwrócił uwagę, że personelowi OBWE utrudnia się wykonywanie działań, m.in. poprzez ograniczanie swobody przemieszczania się. – Kryzys związany z koronawirusem stał się wymówką, by ograniczać prace misji monitorującej OBWE. To sprawia, że sytuacja we wschodniej Ukrainie jest coraz gorsza – oświadczył szef NATO. W trakcie ostatnich rozmów szefowie dyplomacji krajów Sojuszu uzgodnili pakiet działań dotyczący współpracy z Ukrainą i Gruzją. Chodzi o ćwiczenia, dostęp do programów edukacyjnych Sojuszu i dzielenie się obrazami z radarów. Ponadto szefowie dyplomacji państw NATO przyjęli oświadczenie, w którym wyrazili solidarność w obliczu kryzysu spowodowanego pandemią COVID-19.

Polska pozostaje zdecydowanym orędownikiem zbliżania się Gruzji i Ukrainy do struktur Sojuszu. Po zakończeniu telekonferencji prof. Jacek Czaputowicz przypomniał, że w razie zagrożenia NATO jest zdolne do działania. Dodał przy tym, że członków Sojuszu niepokoi wyraźna aktywność dezinformacyjna Rosji. – To wyraźny problem. Przykładem może być użycie dezinformacji wobec naszego kraju. Chodziło o rzekome blokowanie przez władze możliwości przelotu nad Polską samolotu z rosyjską pomocą dla Włochów. Wiadomość okazała się zupełnie nieprawdziwa – powiedział szef polskiej dyplomacji. Dezinformacja ze strony Rosji to zdaniem prof. Czaputowicza wielkie zagrożenie dla całego regionu Morza Bałtyckiego i Morza Czarnego. Warto przypomnieć, że po raz pierwszy w rozmowach w NATO wziął udział szef MSZ Macedonii Północnej, która przed kilkoma dniami dołączyła do Sojuszu.

Źrodło: Gazeta Polska Codziennie

ZOBACZ TAKŻE:

NATO: Obrona Ukrainy jest obroną nas samych

Ukraina funkcjonuje już, jak wschodnia flanka NATO – szef MSZ Ukrainy

Amerykański generał: Ukraińscy żołnierze walczą z Rosją, broniąc nas wszystkich

Kurt Volker: okupacja części Ukrainy i Gruzji nie jest przeszkodą dla członkostwa w NATO

Ukraina może dołączyć do NATO. Terytoria okupowane nie są przeszkodą – Michael Carpenter

USA: Ukraina i Gruzja są długoterminowymi bastionami chroniącymi Zachód przed agresją Rosji

Ambasador USA w NATO wyraziła poparcie dla Ukrainy i Gruzji, szef NATO ogłosił, że Sojusz jest gotowy odpowiedzieć na rosyjską agresję