Wnioski pionu śledczego  do prokuratur Ukrainy, Rosji i Białorusi o pomoc prawną w sprawie mordów ludności polskiej w ramach tzw. „operacji polskiej” NKWD będą gotowe jeszcze  w tym miesiącu.

IPN we wstępnym wniosku będzie chciał poznać m.in. listy ofiar,  nazwiska funkcjonariuszy NKWD uczestniczących w zbrodniach, ich zakres obowiązków, przebieg pracy i dowiedzieć się, czy jeszcze żyją oraz ustalić miejsca, gdzie dokonywano egzekucji – informuje Rzeczpospolita. Zapyta też, w których archiwach znajdują się materiały dotyczące procesu podejmowania decyzji w sprawie „operacji polskiej”, np. rozkazy i polecenia służbowe,

Już wiadomo, że szczątki ofiar znajdują się nie tylko w znanych od lat miejscach masowych egzekucji: w Kuropatach na Białorusi, Bykowni oraz Winnicy na Ukrainie. Mogą się znajdować także m.in. na uroczysku Sandarmach w rosyjskiej Karelii, Lewaszowie koło Sankt Petersburga, Butowie koło Moskwy i Nikolskim Lesie, ale również w pobliżu ukraińskiego Witebska, Żytomierza i miasta  (d. ).
Jagiellonia.org / kresy24.pl