Cena ropy naftowej Brent dziś rano zmalała o ponad 2,8 proc., osiągając najniższą wartość od niespełna roku – 81,27 dolarów za baryłkę. Niskie notowania osiągnęła także ropa WTI, a także kontrakty na gaz z dostawą w grudniu i styczniu.

W poniedziałek rano ropa Brent tanieje o 2,82 proc. do 81,27 dolarów za baryłkę, a cena amerykańskiej ropy WTI spada o 2,69 proc. do 74,23 dolarów za baryłkę. To najniższe ceny ropy Brent i WTI od 11 miesięcy, od grudnia 2021 r.

W piątek na zamknięciu cena baryłki ropy naftowej Brent na giełdzie w Londynie wynosiła 83,63 dolarów, a za baryłkę ropy WTI na giełdzie w Nowym Jorku płacono 76,28 dolarów.

Eksperci wskazują, że dołujące ceny ropy to efekt niespokojnej sytuacji w Chinach, gdzie trwają protesty wywołane wzmacnianiem rządowej polityki „zero Covid”. Na rynku jest duża podaż surowca, a kraje-producenci nie planują ograniczenia wydobycia. Wpływ na ceny może mieć zaplanowane na 5 grudnia posiedzenie Grupy G7, na którym ma zostać przedstawiony poziom limitu cenowego na rosyjską ropę. Na stole jest propozycja ustalenia limitu na poziomie 60-70 USD za baryłkę, na co nie godzi się na forum UE m.in. Polska oraz kraje bałtyckie.

Na światowych rynkach tanieje również gaz. W poniedziałek ok. godziny 9.15 kontrakty na gaz z dostawą w grudniu taniały o 1,60 proc., do 122,37 euro za MWh. Spadały też ceny gazu z dostawą w styczniu – o 1,89 proc., do 126,87 euro za MWh – oraz w lutym – o 2,15 proc., do 128,44 euro za MWh.

W piątek po południu za kontrakty na gaz z dostawą w grudniu trzeba było zapłacić 124,5 euro za MWh, a za styczniowe – 129,7 euro za MWh.

W dniu napaści Rosji na Ukrainę, 24 lutego br., baryłka Brent kosztowała 99 dolarów, a WTI wyceniana była na 92,8 dolarów. W kulminacyjnym momencie wzrostów ceny ropy naftowej dochodziły w USA do 130 dolarów za baryłkę, a w Europie były bliskie 140 dolarów za baryłkę. W dniu ataku Rosji na Ukrainę, 24 lutego br., za gaz w holenderskim hubie TTF płacono ponad 128 euro za MWh. W szczytowym momencie, w sierpniu tego roku, notowania przekraczały 349 euro za MWh.

Źródło: Niezalezna.pl, PAP

PRZECZYTAJ:

Pętla gazowa Kremla: Nord Stream 2 wpędził Europę w pułapkę

Jak pokonać Rosję?
OGLĄDAJ NASZE FILMY O STRATEGII PRZETRWANIA W WARUNKACH ROSYJSKIEJ WOJNY HYBRYDOWEJ

Dlaczego Rosja nienawidzi Polski?
POLECAMY PAŃSTWA UWADZE NASZ FILM: „ANTYPOLONIZM. ZWYCZAJNY ROSYJSKI FASZYZM”

POLECAMY PAŃSTWA UWADZE NAJNOWSZY NUMER NASZEGO CZASOPISMA

POLECAMY PAŃSTWA UWADZE NASZE CZASOPISMO. TEMAT NUMERU: „LUDOBÓJSTWO 2022” 

POLECAMY PAŃSTWA UWADZE WYDANIE SPECJALNE NASZEGO CZASOPISMA. TEMAT NUMERU „GEOPOLITYKA”

ZOBACZ TAKŻE: