Cena ropy naftowej Brent dziś rano zmalała o ponad 2,8 proc., osiągając najniższą wartość od niespełna roku – 81,27 dolarów za baryłkę. Niskie notowania osiągnęła także ropa WTI, a także kontrakty na gaz z dostawą w grudniu i styczniu.

W poniedziałek rano ropa Brent tanieje o 2,82 proc. do 81,27 dolarów za baryłkę, a cena amerykańskiej ropy WTI spada o 2,69 proc. do 74,23 dolarów za baryłkę. To najniższe ceny ropy Brent i WTI od 11 miesięcy, od grudnia 2021 r.

W piątek na zamknięciu cena baryłki ropy naftowej Brent na giełdzie w Londynie wynosiła 83,63 dolarów, a za baryłkę ropy WTI na giełdzie w Nowym Jorku płacono 76,28 dolarów.

Eksperci wskazują, że dołujące ceny ropy to efekt niespokojnej sytuacji w Chinach, gdzie trwają protesty wywołane wzmacnianiem rządowej polityki „zero Covid”. Na rynku jest duża podaż surowca, a kraje-producenci nie planują ograniczenia wydobycia. Wpływ na ceny może mieć zaplanowane na 5 grudnia posiedzenie Grupy G7, na którym ma zostać przedstawiony poziom limitu cenowego na rosyjską ropę. Na stole jest propozycja ustalenia limitu na poziomie 60-70 USD za baryłkę, na co nie godzi się na forum UE m.in. Polska oraz kraje bałtyckie.

Na światowych rynkach tanieje również gaz. W poniedziałek ok. godziny 9.15 kontrakty na gaz z dostawą w grudniu taniały o 1,60 proc., do 122,37 euro za MWh. Spadały też ceny gazu z dostawą w styczniu – o 1,89 proc., do 126,87 euro za MWh – oraz w lutym – o 2,15 proc., do 128,44 euro za MWh.

W piątek po południu za kontrakty na gaz z dostawą w grudniu trzeba było zapłacić 124,5 euro za MWh, a za styczniowe – 129,7 euro za MWh.

W dniu napaści Rosji na Ukrainę, 24 lutego br., baryłka Brent kosztowała 99 dolarów, a WTI wyceniana była na 92,8 dolarów. W kulminacyjnym momencie wzrostów ceny ropy naftowej dochodziły w USA do 130 dolarów za baryłkę, a w Europie były bliskie 140 dolarów za baryłkę. W dniu ataku Rosji na Ukrainę, 24 lutego br., za gaz w holenderskim hubie TTF płacono ponad 128 euro za MWh. W szczytowym momencie, w sierpniu tego roku, notowania przekraczały 349 euro za MWh.

Źródło: Niezalezna.pl, PAP

PRZECZYTAJ:

Pętla gazowa Kremla: Nord Stream 2 wpędził Europę w pułapkę

Jak pokonać Rosję?
OGLĄDAJ NASZE FILMY O STRATEGII PRZETRWANIA W WARUNKACH ROSYJSKIEJ WOJNY HYBRYDOWEJ

Dlaczego Rosja nienawidzi Polski?
POLECAMY PAŃSTWA UWADZE NASZ FILM: „ANTYPOLONIZM. ZWYCZAJNY ROSYJSKI FASZYZM”

POLECAMY PAŃSTWA UWADZE NAJNOWSZY NUMER NASZEGO CZASOPISMA

Please wait while flipbook is loading. For more related info, FAQs and issues please refer to DearFlip WordPress Flipbook Plugin Help documentation.

POLECAMY PAŃSTWA UWADZE NASZE CZASOPISMO. TEMAT NUMERU: „LUDOBÓJSTWO 2022” 

Please wait while flipbook is loading. For more related info, FAQs and issues please refer to DearFlip WordPress Flipbook Plugin Help documentation.

POLECAMY PAŃSTWA UWADZE WYDANIE SPECJALNE NASZEGO CZASOPISMA. TEMAT NUMERU „GEOPOLITYKA”

Please wait while flipbook is loading. For more related info, FAQs and issues please refer to DearFlip WordPress Flipbook Plugin Help documentation.

ZOBACZ TAKŻE: