Przewodniczący Światowego Kongresu Żydów Ronald Lauder poinformował, że nie weźmie udziału w obchodach wyzwolenia Auschwitz, która odbędzie się w czwartek w Jerozolimie. Zamierza natomiast odwiedzić Polskę.

W czwartek w Jerozolimie odbędzie się V Światowe Forum Holokaustu. Uroczystości organizuje oligarcha, Wiaczesław Mosze Kantor, który jest blisko związany z prezydentem Rosji. Do wystąpienia na Forum nie został zaproszony Andrzej Duda, który taże podjął decyzję, że nie pojedzie do Jerozolimy. W ślad za polskim prezydentem poszedł także prezydent Litwy.

Obchody wyzwolenia obozu w Auschwitz odbędą się w Polsce 27 stycznia. Udział w tych uroczystościach wezmą 54 delegacje państwowe i reprezentanci organizacji międzynarodowych. Specjalnie uhonorowani zostaną byli więźniowie i ocaleni z Holokaustu.

Żydowski dziennik „Haaretz”, poinformował, że do Polski przybędzie także przewodniczący Światowego Kongresu Żydów Ronald Lauder. On także zrezygnował z udziału w obchodach w Jerozolimie.

Jak wskazuje gazeta poza przesłankami merytorycznymi, jakie kierują Lauderem dochodzi rywalizacja z Mosze Kantorem. „Organizacje te nie współpracują ze sobą, a Lauder nie pojawi się na uroczystości w Jad Waszem, ale weźmie udział w obchodach w Auschwitz” – można przeczytać w dzienniku.

Źródło: TelewizjaRepublika.pl, Haaretz

ZOBACZ TAKŻE:

W 1940 r. Stalinowska Rosja nie przyjęła Żydów z Polski, skazując ich na śmierć od nazistów

Angielski naukowiec: To Rosja stworzyła faszystowskie idee i błogosławiła Niemców za ludobójstwo na Żydach

Putin tworzy wizerunek wroga Polaka: przedwojennego ambasadora RP w Berlinie nazwał „swołoczą i antysemicką świnią”

Forum Żydów Polskich: W Jerozolimie wypowiedzą się główni sprawcy Zagłady – reprezentanci państw, które podpisały pakt Ribbentrop-Mołotow