Niski ukłon i szczera wdzięczność Tobie, drogi polski narodzie – powiedział w Sejmie Przewodniczący Rady Najwyższej Ukrainy Rusłan Stefanczuk podczas wystąpienia przed posłami i senatorami RP. Szef ukraińskiego parlamentu wyraził również wdzięczność senatorom za przyjęcie uchwały potępiającej deportacje ukraińskich dzieci do Rosji oraz dziękował obu izbom polskiego parlamentu za uznanie władz rosyjskich za reżim terrorystyczny, informuje serwis internetowy Senatu RP.

„Rozumiemy wasz ból po stracie swoich najukochańszych. Wszystkim rodzinom i potomkom ofiar ówczesnych wydarzeń na Wołyniu składam wyrazy szczerego współczucia i wdzięczności za podtrzymywanie światłej pamięci o swoich przodkach. Pamięci, która nie wzywa do zemsty ani nienawiści, ale służy jako ostrzeżenie, że nic takiego nigdy więcej nie powtórzy się między naszymi narodami”.

Rusłan Stefańczuk

Przewodniczący Rady Najwyższej Ukrainy

„Życie ludzkie jest równie cenne, niezależnie od narodowości, rasy, płci czy religii – i z tą świadomością będziemy współpracować z wami, drodzy polscy przyjaciele, akceptując prawdę bez względu na to, jak bezwzględna może ona być. Razem musimy zdać ten niełatwy, ale wyjątkowo niezbędny egzamin, aby formuła „przebaczamy i prosimy o wybaczenie” uzyskała prawdziwy sens i praktyczny wymiar” – oświadczył przewodniczący najwyższego organu ustawodawczego Ukrainy.

„Pragnę, abyśmy zdali sobie sprawę z tego, że być może pierwszy raz historia daje naszym prezydentom, parlamentom i rządom wyjątkową szansę i odpowiedzialność, aby stać się twórcami nowej przyszłości dobrych sąsiadek: Ukrainy i Polski, pragnę, abyśmy wspólnie napisali naszą nową historię, bez jej retuszowania albo wyrywania z niej jakichkolwiek zapisanych i przeżytych kart” – podkreślił przewodniczący Rady Najwyższej Ukrainy.

Szef ukraińskiego parlamentu zwrócił się także do Marszałka Senatu RP prof. Tomasza Grodzkiego z podziękowaniem za przyjęcie uchwały popierającej przyspieszenie członkostwa Ukrainy w NATO. „Widzę w tej uchwale, Panie Marszałku, Drogi Tomaszu, Twoją wielką rolę i zasługę” – podkreślił szef parlamentu ukraińskiego.

„Od pierwszych chwil rosyjskiej inwazji naród polski i polskie państwo twardo stali ramię w ramię z Ukrainą. Nasz bliski sąsiad okazał bezwarunkową miłość wobec swego bliźniego, cały świat jest pod wrażeniem nadzwyczajnego człowieczeństwa i jednoczesnej determinacji Polaków” – zaznaczył Rusłan Stefanczuk i dodał, że „co trzeci Polak w taki lub inny sposób zaangażował się w pomoc Ukrainie w potrzebie”. Przewodniczący podziękował za pomoc wojskową, której Polska udzieliła Ukrainie po wybuchu wojny. „Nigdy nie zapomnimy przywództwa Polski w tworzeniu koalicji czołgowej, ponieważ to wy przekazaliście nam pierwsze Leopardy. Ukraińskie niebo jest chronione przez polskie MIG-i. Wierzymy, że wkrótce powstanie koalicja samolotowa, w której Polska zajmie czołowe miejsce” – powiedział przewodniczący Rady Najwyższej Ukrainy.

Wysoki rangą przedstawiciel ukraińskich władz wyraził uznanie i szacunek dla odważnego i miłującego wolność narodu polskiego przypominając, że naród polski wielokrotnie z bronią w ręku bronił swej ojczyzny przed rosyjskim imperializmem i komunistycznym terrorem.

„Również dziś jesteście gotowi bronić wartości, wolności i niepodległości, podobnie jak uczynili to obywatele Ukrainy o polskich korzeniach, których nie ma już wśród nas” – powiedział. Dodał, że na Cmentarzu Powązkowskim w Warszawie oddał hołd obywatelowi Polski Danielowi Sztyberowi, który – jak mówił – wraz ze swoimi polskimi braćmi: Tomaszem Walentkiem, Januszem Szeremetą i Krzysztofem Tyflem przelał krew za naszą i waszą wolność. „Na tej smutnej liście jest również Marek Mastalerz, wolontariusz z Poznania. Wieczna pamięć tym, którzy zginęli, broniąc Ukrainy lub wspierając, a jednocześnie pałając wielką miłością do Polski” – powiedział szef ukraińskiego parlamentu.

Posłowie i senatorowie uczcili minutą ciszy pamięć tych, „którzy oddali życie za wolną Ukrainę, wolną Polskę, za wartości, na których zbudowana jest wolna Europa”.

Źródło: Senat.gov.pl, Jagiellonia.org
Fot. Hubert Pielas, Kancelaria Senatu

PRZECZYTAJ:

Kulisy ludobójstwa na Wołyniu

Ludobójstwo… Kto na tym skorzystał?

Dziel i rządź. 500-letnia wojna hybrydowa

Krzesimir Dębski: Właściwie w każdym oddziale UPA był sowiecki instruktor

„Wojna hybrydowa” nowością w działaniach Rosji? Już w czasach II RP Rosja atakowała Polskę

Nie zawsze UPA było UPA, bardzo często były to sowieckie bojówki agenturalno bojowe – fragmenty książki „Oko Diabła”

Co Putin planował zrobić z Polską i Europą?
POLECAMY PAŃSTWA UWADZE NASZ FILM: „WRÓG U BRAM”

JAKĄ PRZYSZŁOŚĆ DLA UKRAINY, POLSKI I EUROPY PRZYGOTOWYWAŁA ROSJA?
Zobacz nasz film „Wojna na Ukrainie. Plan ludobójstwa zatwierdził osobiście Putin”

 

Nadchodzi III wojna światowa❓
BEZKARNOŚĆ ROZZUCHWALA ROSJĘ❗️

Jak Merkel podhodowała nowego Führera w Moskwie?
POLECAMY PAŃSTWA UWADZE NASZ FILM: „PĘTLA GAZOWA KREMLA: NORD STREAM 2 WPĘDZIŁ EUROPĘ W PUŁAPKĘ”

Jak pokonać Rosję?
OGLĄDAJ NASZE FILMY O STRATEGII PRZETRWANIA W WARUNKACH ROSYJSKIEJ WOJNY HYBRYDOWEJ

POLECAMY PAŃSTWA UWADZE NAJNOWSZY NUMER NASZEGO CZASOPISMA

Please wait while flipbook is loading. For more related info, FAQs and issues please refer to DearFlip WordPress Flipbook Plugin Help documentation.

POLECAMY PAŃSTWA UWADZE NASZE CZASOPISMO. TEMAT NUMERU: „LUDOBÓJSTWO 2022” 

Please wait while flipbook is loading. For more related info, FAQs and issues please refer to DearFlip WordPress Flipbook Plugin Help documentation.

POLECAMY PAŃSTWA UWADZE WYDANIE SPECJALNE NASZEGO CZASOPISMA. TEMAT NUMERU „GEOPOLITYKA”

Please wait while flipbook is loading. For more related info, FAQs and issues please refer to DearFlip WordPress Flipbook Plugin Help documentation.

ZOBACZ TAKŻE: