Polityka Władimira Putina w końcu doprowadzi do wybuchu społecznego w Federacji Rosyjskiej – uważa dr hab. nauk politycznych Walenty Buszański . Zdaniem politologa dalsza destabilizacja gospodarki wywoła wybuch społeczny, który może doprowadzić do różnych konsekwencji, w tym do rozpadu Federacji Rosyjskiej. Z kolei, były szef Służby Biezpieczeństwa Ukrainy Ihor Smeszko wyraził opinię, że Rosja rozpadnie się z powodu swoich ambicji i konfrontacji z Zachodem.

Przyznał, że Putin jest silnym liderem, ale zauważył, że strategia gospodarza Kremla na dłuższą metę „zagraża bezpieczeństwu narodowemu i integralności terytorialnej Federacji Rosyjskiej”.

Zwiadowca powiedział o mocnych i słabych stronach reżimu Putina.

„Rosja ma potężny wojskowy komponent ze względu na arsenał nuklearny, ma też dość silną dyplomację kosztem silnych służb wywiadowczych, inteligencji i klasycznego systemu MSZ”

– powiedział.

Jednak zdaniem eksperta tego nie wystarczy, aby przetrwać w obecnych warunkach gospodarczych. Ekspert przypomniał, że gospodarka Federacji Rosyjskiej nie odpowiada jej ambicjom, a PKB kraju jest na poziomie Hiszpanii.

Smeszko scharakteryzował samobójcze strategie Putina w następujący sposób:

„Walka przeciw Zachodowi, wszystkie zasoby, które są w kraju, Rosja rzuca, aby utrzymać status wielkiego państwa, a jednocześnie jest ekonomicznie i dyplomatycznie absolutnie niezgodna z realną siłą wielkiego państwa”.

Przypomnijmy, że PKB Rosji jest mniejszy niż 3% światowego PKB, lub 6% PKB NATO. Pomimo desperackich prób reformowania zarządzania budżetem, wydatki wojskowe Rosji wciąż stanowią mniej niż jedną dziesiątą wydatków NATO, z czego połowa środków przeznaczonych dla armii rosyjskiej „ginie” z powodu „otkatów” czyli defraudacji środków publicznych.

W rzeczywistości, Rosja to rozległe przestrzenie pustki – to bańka mydlana. Populacja Rosji wynosi 146 mln osób, co na 40 mln mniej niż ludność Nigerii (186 mln). Czy rzeczywiście Rosja jest na tyle mocna, żeby prowadzić na tyle agresywną politykę?

Jagiellonia.org

ZOBACZ TAKŻE:

Stratfor: Rosję czeka upadek, Polskę rozkwit

Rosja rozpadnie się jak ZSRS – Witalij Portnikow

W NATO prognozuje się rozpad Rosji

Rosja jest słabsza, niż się wydaje. 5 powodów

Prawdziwa Rosja

Putin zrobił z Rosjan niewolników – eks-doradca Putina

Rosyjska prowincja oczami amerykańskiego fotografa (FOTOGALERIA)

Rosja – parodią Związku Radzieckiego