Zachodni politycy zdecydowanie potępili ohydne i tchórzliwe zachowanie władz rosyjskich w sprawie zatrucia lidera rosyjskiej opozycji. Oto cytaty z wypowiedzi przywódców zachodnich po ogłoszeniu przez rząd Niemiec, że w ciele Aleksieja Nawalnego znaleziono ślady paraliżującej nerwy substancji “Nowiczok” z arsenału broni chemicznej:

Kanclerz Niemiec Angela Merkel:

„To zmusza do bardzo poważnych pytań, na które tylko Rosja może i musi odpowiedzieć”.

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen:

„Podłe i tchórzliwe”.

Rzecznik Rady Bezpieczeństwa USA John Ullyot:

„Otrucie Aleksieja Nawalnego jest kompletnie naganne. Będziemy pracować z naszymi sojusznikami i międzynarodową społecznością, by pociągnąć do odpowiedzialności winnych w Rosji, gdziekolwiek zaprowadzą nas dowody, i ograniczyć fundusze na ich szkodliwą działalność. Rosyjski naród ma prawo wyrażać swoje poglądy w sposób pokojowy bez strachu przed jakiegokolwiek rodzaju zemstą”.

Premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson:

„Z pierwszej ręki widzieliśmy śmiertelne konsekwencje “Nowiczoka” w Wielkiej Brytanii. Rosyjski rząd musi teraz wytłumaczyć co stało się panu Nawalnemu, będziemy współpracować z międzynarodowymi partnerami, by dojść sprawiedliwości”.

Minister spraw zagranicznych Francji Jean-Yves Le Drian:

„Chcę w najmocniejszych słowach potępić szokujące i nieodpowiedzialne użycie takiego środka. Biorąc pod uwagę polityczną rolę pana Nawalnego w Rosji, atak na niego wywołuje poważne pytanie. Rząd rosyjski ponosi odpowiedzialność za to, by na nie odpowiedzieć”.

Źródło: Kresy24.pl, TheMoscowTimes.com

PRZECZYTAJ:

Stany Zjednoczone ukarzą Rosję, jeśli potwierdzi się wersja, że Nawalny został otruty na polecenie Kremla