Minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kuleba przeprowadził rozmowę telefoniczną ze swoim białoruskim odpowiednikiem Uładzimirem Makiejem, podczas której opowiedział mu o Trójkącie Lubelskim i zaprosił go na spotkanie – poinformowało w piątek 31 lipca biuro prasowe ukraińskiego MSZ.
Kuleba zwrócił uwagę na siłę ukraińsko-białoruskich stosunków dwustronnych i zaprosił ministra spraw Białorosi zagranicznych do zostania honorowym gościem na spotkaniu ministrów Ukrainy, Litwy i Polski.
„Białoruś i Ukraina to nie tylko partnerzy, ale także sąsiedzi i przyjaciele. Wspieramy Białoruś w obronie jej suwerenności i bezpieczeństwa gospodarczego”
– podkreślił szef ukraińskiego MSZ.
PRZECZYTAJ:
Powstał Trójkąt Lubelski. Polska, Litwa i Ukraina tworzą nowy format współpracy
Kuleba wyraził również wdzięczność za szybkie przekazanie przez białoruską stronę listy zatrzymanych bojowników PKW Wagnera i zapewnił, że właściwe władze Ukrainy dokładnie to opracowały.
Kuleba wyraził również wdzięczność za szybkie przekazanie przez białoruską stronę listy zatrzymanych bojowników PKW Wagnera i zapewnił o jej dokładnym przestudiowaniu przez organy ścigania Ukrainy.
Przypomnijmy, 28 lipca b.r. w Lublinie odbyło się spotkanie ministrów spraw zagranicznych Polski Jacka Czaputowicza, Litwy Linasa Linkevicziusa i Ukrainy – Dmytro Kułeby, na którym została podjęta decyzja o utworzeniu formatu współpracy trójstronnej – Trójkąta Lubelskiego.
Po tym spotkaniu szef polskiego MSZ Jacek Czaputowicz zauważył, że Lublin jest miejscem symbolicznym dla trzech krajów, bo 1 lipca 1569 roku podpisano umowę pomiędzy Królestwem Polskim a Wielkim Księstwem Litewskim zwaną Unią Lubelską.
„Dzisiaj podjęliśmy decyzję o utworzeniu formatu, formatu współpracy trójstronnej, platforma, formacja współpracy trójstronnej. Być może będziemy go nazywać, w zasadzie już się na to zgodziliśmy, jako Trójkąt Lubelski, który stworzy możliwości współpracy między naszymi trzema państwami”
– powiedział.
„Dzięki wdrożeniu odpowiednich mechanizmów współpracy będziemy w stanie realizować nasze cele, jakim jest trwałe zaangażowanie w rozwój Partnerstwa Wschodniego, skuteczną walkę z pandemią koronawirusa, mocne poparcie dla europejskich i euroatlantyckich aspiracji Ukrainy, a także związków tego państwa i współpracy tego państwa z Inicjatywą Trójmorza”
– podkreślił Czaputowicz.
Jagiellonia.org
ZOBACZ TAKŻE:
Międzymorze. „Nie ma wolnej Polski bez wolnej Ukrainy”
Tarcza Europy. Idea Międzymorza jedyną alternatywą w obliczu rosyjskiej agresji
Bałtycko-Czarnomorska Szachownica. Strategia przetrwania w warunkach rosyjskiej wojny hybrydowej
Ostatnie komentarze