Niestałe członkostwo w Radzie Bezpieczeństwa ONZ to nie tylko prestiż, ale i ważny instrument dla polskiej polityki zagranicznej – uważa Szef Gabinetu Prezydenta Krzysztof Szczerski. – Prezydent Andrzej Duda z uwagą oczekuje na wiadomości z Nowego Jorku – dodał.

– Dzisiaj jest bardzo ważny dzień dla polskiej polityki zagranicznej. W Nowym Jorku odbędzie się głosowanie nad kandydaturą Polski jako kraju ubiegającego się o członka niestałego Rady Bezpieczeństwa Narodów Zjednoczonych – wyjaśniał na piątkowej konferencji prasowej w Pałacu Prezydenckim minister Szczerski.

Jak zauważył, to jest „bardzo ważne głosowanie”, ponieważ niestałe członkostwo w RB ONZ to ważny instrument dla polskiej polityki międzynarodowej. Według ministra umożliwi on „także Polsce branie udziału na co dzień w głównych debatach dotyczących spraw pokoju i bezpieczeństwa na świecie”.

– Czekamy na te wyniki; pan prezydent oczekuje wiadomości z Nowego Jorku z uwagą dlatego, że (…)w ostatnich miesiącach poświęcił bardzo dużo czasu kampanii na rzecz członkostwa Polski w Radzie Bezpieczeństwa – wskazał minisetr Szczerski.

Niestałe członkostwo – jak podkreślał – „pozwoli nam także być głosem naszego regionu, bo w Radzie Bezpieczeństwa będziemy reprezentować całą Europę Środkową i Wschodnią – zaznaczył.

Według prezydenckiego ministra niestałe członkostwo Polski w RB ONZ „może stworzyć dla Polski nową płaszczyznę relacji nie tylko z Francją, Wielką Brytanią czy USA, ale też z Rosją i Chinami”. – Członkostwo w Radzie Bezpieczeństwa buduje oczywisty kanał komunikacji pomiędzy krajami – członkami niestałymi i grupą pięciu państw – stałych członków Rady Bezpieczeństwa – mówił. – Uzyskanie miejsca w Radzie Bezpieczeństwa oznacza nowy kanał komunikacji politycznej ze stolicami głównych państw świata, ale także w grupie krajów odpowiedzialnych za bezpieczeństwo międzynarodowe – tłumaczył Szef Gabinetu Prezydenta.

Pytany przez dziennikarzy, czy Polska – jeśli zostanie niestałym członkiem RB ONZ – podniesie temat tragedii smoleńskiej i czy będzie prosić o pomoc w rozwiązywaniu tej sprawy, minister Szczerski odparł: „Każda sprawa dotycząca bezpieczeństwa międzynarodowego jest warta podniesienia na Radzie Bezpieczeństwa, a sprawa dotycząca postępowania w sprawie tragedii smoleńskiej jest kwestią dotyczącą także bezpieczeństwa międzynarodowego”.

Jagiellonia.org / Prezydent.pl / PAP