Madryt daje Katalonii pięć dni

Madryt daje Katalonii pięć dni
Hiszpański rząd dał pięć dni szefowi katalońskich władz Carlesowi Puigdemontowi na wyjaśnienie, czy ogłosił niepodległość regionu – podała agencja EFE, powołując się na oficjalne źródła. Termin ten mija w poniedziałek.

Według źródeł, w wezwaniu, które rząd w Madrycie wysłał dziś Puigdemontowi, napisano, że jeśli potwierdzi on secesję, to będzie miał czas do czwartku na skorygowanie swego stanowiska i uniknięcie uruchomienia artykułu 155 hiszpańskiej konstytucji. Artykuł ten umożliwia zawieszenie autonomii regionu.

Tymczasem premier Hiszpanii Mariano Rajoy odrzucił w środę możliwość negocjacji, by rozwiązać kryzys wokół Katalonii. Wezwał regionalne władze w Barcelonie do przestrzegania prawa i skrytykował „bajki” opowiadane przez katalońskich separatystów.

Nie istnieje możliwość mediacji między prawem demokratycznym a nieposłuszeństwem, a bezprawiem

- podkreślił Rajoy w hiszpańskim parlamencie, Kongresie Deputowanych, przedstawiając swój punkt widzenia na temat sytuacji w Katalonii. Wczoraj katalońscy separatyści podpisali deklarację wzywającą inne państwa do uznania "republiki Katalonii".

Rajoy ocenił, że „ani jeden kraj na świecie” nie wziął na serio referendum ws. niepodległości Katalonii, które odbyło się 1 października.

Jagiellonia.org / Niezalezna.pl / PAP

Madryt daje Katalonii pięć dni Ћого JAGIELLONIA.ORG madryt

About The Author

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Serdecznie zapraszamy Państwa do polubienia i śledzenia naszego fanpage

Portal Międzymorza Jagiellonia.org
Share via
Send this to a friend