Uroczystość inauguracji 46. prezydenta Stanów Zjednoczonych Josepha Bidena odbyła się w środę na schodach Kapitolu. Złożył przysięgę wierności konstytucji i krajowi.

Biden złożył przysięgę na Biblię, która należała do jego rodziny przez 127 lat. Przypomnijmy, Joe Biden jest drugim prezydentem katolikiem w historii Stanów Zjednoczonych. Przed inauguracją wraz z małżonką i najbliższą rodziną Joe Biden uczestniczył we Mszy Świętej w katedrze św. Mateusza Ewangelisty w Waszyngtonie.

W inauguracji wzięli udział byli prezydenci Bill Clinton, George W. Bush i Barack Obama, a także były wiceprezydent Mike Pence, który nie uczestniczył w ceremonii pożegnalnej Donalda Trumpa, która odbyła się na wojskowej bazie Andrews.

Donald Trump, łamiąc wieloletnie tradycje, nie przybył na uroczystość, a udał się z rodziną do swojej posiadłości na Florydzie.

Zaraz po przysiędze wierności Bidena nad Kapitolem rozległo się 21 salw artyleryjskich. Przed zaprzysiężeniem Joe Bidena przysięgę złożyła pierwsza kobieta wiceprezydent USA, 56-letnia Kamala Harris.

Jagiellonia.org

PRZECZYTAJ:

The Hill: Biden może ożywić Europę Wschodnią i zmobilizować międzynarodowy front przeciwko rosyjskiej agresji

Joe Biden: „Ameryka wróciła”. Prezydent elekt rzucił wyzwanie przeciwnikom USA i zobowiązał się wspierać sojuszników