– Rosja i Niemcy są zgodne, że projekt Nord Stream 2 powinien być realizowany i że nie należy stosować do niego reguł trzeciego pakietu energetycznego UE – powiedział rosyjski wicepremier Arkadij Dworkowicz po spotkaniu z szefem MSZ Niemiec Sigmarem Gabrielem. Ten ostatni oponował przeciw zmienianiu norm prawnych wobec Nord Stream 2. A więc Niemcy postanowili, że przysłużą się Putinowi kosztem Polski i innych mniejszych państw.

Dworkowicz poinformował dziś, że z Gabrielem, który jest jednocześnie wicekanclerzem Niemiec, spotkał się podczas rosyjsko-niemieckiego forum gospodarczego w Petersburgu. Na spotkaniu była mowa o projekcie gazociągu Nord Stream 2 – potwierdził rosyjski wicepremier.

PRZECZYTAJ:

Za Nord Stream stoją agenci KGB i Stasi! Sensacyjne doniesienia z Danii

„Nasze stanowiska są takie same: uważamy, że należy realizować ten projekt” – relacjonował Dworkowicz. „Uważamy, że trzeci pakiet energetyczny nie powinien mieć zastosowania do projektu” – dodał. Zapewnił, że Niemcy mają takie samo zdanie w tej kwestii.

„Nie można zaakceptować sytuacji, w której Komisja Europejska zmienia pakiet rynku wewnętrznego energii, by działając wstecz zastosować go do tego projektu”

– powiedział z kolei Gabriel, cytowany przez niemiecką agencję dpa. „Uważam, że jest to sprawa zasad” – dodał. Ocenił, że Gazprom i jego partnerzy, a także wszyscy inni inwestorzy angażujący się w projekty energetyczne, potrzebują bezpieczeństwa prawnego.

Rosyjska agencja TASS przekazała wypowiedź Gabriela o tym, że projekt Nord Stream 2 „powinien działać według istniejących norm europejskich”. „Nie należy zmieniać norm prawnych, ponieważ nasi partnerzy na całym świecie zaczynają się niepokoić – czy można kontynuować relacje z Niemcami, jeśli Berlin w ogóle nie opiera się na stworzonych wcześniej normach” – zacytowała szefa MSZ Niemiec.

System przesyłowy gazu w UE jest regulowany przez trzeci pakiet energetyczny, który mówi m.in. o tym, że sprzedawcą gazu i operatorem gazociągu nie może być ten sam podmiot. Unijne przepisy mówią też, że do takiego gazociągu muszą mieć dostęp inne przedsiębiorstwa. Oznacza to, że rosyjski Gazprom musiałby pozwolić, aby z Nord Stream 2 korzystały również inne firmy zainteresowane przesyłem. Gdyby projekt Nord Stream 2 został podporządkowany tym przepisom, inwestycja stałaby się dla Gazpromu mniej opłacalna.

Nord Stream 2 to projekt liczącej 1200 km dwunitkowej magistrali gazowej z Rosji do Niemiec przez Morze Bałtyckie. Moc przesyłowa to 55 mld m sześc. surowca rocznie. Gazociąg ma być gotowy do końca 2019 r. Po tym roku Rosja zamierza zaprzestać przesyłania gazu rurociągami biegnącymi przez terytorium Ukrainy. Polska, kraje bałtyckie i Ukraina sprzeciwiają się projektowi.

Rząd Niemiec wspiera budowę Nord Stream 2, utrzymując, że ma on charakter biznesowy, a nie polityczny. W finansowaniu przedsięwzięcia uczestniczą niemieckie koncerny Uniper i Wintershall oraz francuski Engie, austriacki OMV i brytyjsko-holenderski Royal Dutch Shell. Berlinowi nie przeszkadza agresywna, imperialistyczna polityka Kremla wobec sąsiadów i zbrojne zajęcie Krymu.

Źródło: niezalezna.pl, PAP

ZOBACZ TAKŻE:

Nowy pakt Ribbentrop-Mołotow?

Kolejny cios w Nord Stream 2

Cios w Nord Stream 2

Jest przełom! Bruksela chce zatrzymać Nord Stream 2

„Nord Stream 2 powinien zostać zatrzymany”. Niespodziewane słowa ważnego niemieckiego polityka

Żurawski vel Grajewski: Sankcje USA wobec Rosji uderzą m.in. projekt gazowy Nord Stream 2 i dlatego wywołują zdecydowaną reakcję KE