Program pogłębienia integracji Federacji Rosyjskiej i Białorusi został uzgodniony w 90%, poinformowała w sobotę rosyjska agencja Interfax, powołując się na wypowiedź ministra Rozwoju Gospodarczego FR Maksima Oreszkina po jego spotkaniu w Moskwie z ministrem gospodarki Republiki Białoruś Dmitrijem Krutojem.

Przypomnijmy, że pod koniec grudnia 2018 roku Białoruś i Rosja utworzyły grupy robocze, mające na celu uregulowanie i rozwiązanie kwestii spornych na drodze pogłębiania integracji, oraz sposobów jej promowania. Ze strony rosyjskiej na czele grupy stanął minister Oreszkin, ze strony białoruskiej Krutoj.

PRZECZYTAJ:

Rosja wchłonie Białoruś, by uczynić ją trampoliną do inwazji na Polskę i państwa bałtyckie

Aleksandr Dugin: Na eurazjatyckim kontynencie dla Polski miejsca nie ma

„Prowadzimy zaplanowane prace, dziś zajęły nam one cztery godziny, w negocjacjach uczestniczyli przedstawiciele różnych ministerstw – Ministerstwa Finansów, Banku Centralnego, organów podatkowych, celnych i wielu innych. Omawialiśmy detale”, powiedział rosyjski minister.

Pytany o szczegóły powiedział, że o ile dwa tygodnie temu, białoruski premier Siergiej Rumas, określając poziom zaawansowania prac integracyjnych powiedział, że szacuje je na 70 proc., dziś – zdaniem Oreszkina, posunęły się do 90 proc.

„Myślę, że rozmowa, która odbędzie się między premierami, a odbędzie się ona w przyszłym tygodniu, zaplanowana jest na piątek, przyniesie kolejny poważny krok naprzód”, powiedział minister anonsując tym samym spotkanie premierów Białorusi i Rosji w Mińsku na 21 czerwca.

„Będziemy nadal ściśle współpracować przez cały nadchodzący tydzień, począwszy od jutra. Naszym zadaniem jest teraz przygotować spotkanie premierów. Lecę do Mińska nieco wcześniej niż Dmitrij Anatoljewicz (Miedwiediew). Spotkamy się tam ponownie przed ich spotkaniem, jeszcze raz przeanalizujemy dwa dokumenty – jest to „mapę drogową” (plan działania) i dokument koncepcyjny, który będzie opisywał zasady implementacji. Powtarzam raz jeszcze, że wszystko to mieści się w ramach Traktatu o Unii (traktat z 1999 roku o powołaniu Państwa Związkowego Rosji i Białorusi – red.) – powiedział Oreszkin

Komentując możliwość wprowadzenia wspólnej dla Rosji i Białorusi waluty i kwestie protokołu rozbieżności, minister zauważył, że „wspólna waluta z pewnością nie jest kluczowym elementem naszych dyskusji”.

Rosyjski urzędnik dodał, że dla każdej sfery integracji zostanie ustalona oddzielna mapa drogowa. Zakończenie procesu integracji planowane jest na lata 2021-2022.

Przypomnijmy, że 13 grudnia 2018 roku, podczas pobytu w Brześciu rosyjski premier Dmitrij Miedwiediew uzależnił dalsze finansowanie białoruskiej gospodarki od stopnia, w jakim będzie przebiegała dalsza „integracja” w ramach traktatu o Państwie Związkowym Rosji i Białorusi.

W marcu br., szef białoruskiego MSZ potwierdził w rozmowie z portalem TUT.by, że podczas dwustronnych spotkań grupy roboczej, temat ewentualnej prezydentury Władimira Putina w zjednoczonym państwie Białorusi i Rosji po 2024 roku był omawiany.

Źródło: Kresy24.pl

ZOBACZ TAKŻE:

Trzecie Imperium. O czym marzy gospodarz Kremla?

Wróg u bram. Kreml chce zniszczyć Polskę i podbić Europę

Kulisy dyplomacji. Ukryta wojna przeciwko Polsce już trwa

Patruszew: Doprowadzimy do wojny w Europie Środkowo-Wschodniej

Antypolonizm. Zwyczajny rosyjski faszyzm. Taką przyszłość dla Polski przygotowywała Rosja

Tarcza Europy. Idea Międzymorza jedyną alternatywą w obliczu agresji barbarzyńskiej Rosji

Bałtycko-Czarnomorska Szachownica Strategia przetrwania w warunkach rosyjskiej wojny hybrydowej