Dziś, 11 października, odbyło się pilne wirtualne spotkanie szefów państw G7, w którym wziął również udział prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

We wspólnym oświadczeniu przywódcy G7 potępili bestailski zmasowany rosyjski atak rakietowy na Ukrainę, zapewnili o dalszym wsparciu Ukrainy, zapewnili, że presja sankcji wobec państwa-agresora wzrośnie i zadeklarowali swoją determinację, by postawić zbrodniarza wojennego Władimira Putina przed wymiarem sprawiedliwości.

„Zdecydowanie potępiamy te ataki i przypominamy, że ataki na ludność cywilną stanowią zbrodnię wojenną. Pociągniemy do odpowiedzialności prezydenta Putina i osoby odpowiedzialne”.

Ponadto G7 zdecydowanie potępiła nielegalną próbę aneksji przez Rosję obwodów donieckiego, ługańskiego, zaporoskiego i chersońskiego na Ukrainie, a także Autonomicznej Republiki Krymu i Sewastopola. Przywódcy najpotężniejszych krajów i gospodarek świata stanowczo oświadczyli, że nigdy nie uznają tej nielegalnej aneksji ani fałszywych referendów, którymi Rosja ją usprawiedliwia.

„Rosja rażąco naruszyła zasady zapisane w Karcie Narodów Zjednoczonych. Nie mogą i nie dają Rosji uzasadnionych podstaw do zmiany granic Ukrainy. Wzywamy wszystkie kraje do jednoznacznego odrzucenia tych naruszeń prawa międzynarodowego i domagamy się od Rosji zaprzestania wszelkich działań wojennych i natychmiastowego, całkowitego i bezwarunkowego wycofania wszystkich swoich oddziałów i sprzętu wojskowego z Ukrainy”

– czytamy w oświadczeniu.

Przywódcy G7 zapowiedzieli, że będą nadal nakładać dodatkowe sankcje na Rosję, w tym na osoby i podmioty – w Rosji i poza nią – udzielające politycznego lub gospodarczego wsparcia nielegalnym próbom państwa-agresora w sprawie zmiany statusu terytorium Ukrainy.

G7 potępiła celowe rosyjskie kroki eskalacyjne, w tym częściową mobilizację rezerwistów i nieodpowiedzialną retorykę nuklearną, która zagraża globalnemu pokojowi i bezpieczeństwu.

„Potwierdzamy, że każde użycie przez Rosję broni chemicznej, biologicznej lub nuklearnej spotka się z surowymi konsekwencjami”

– czytamy w oświadczeniu.

Przywódcy najpotężniejszych krajów potępili działania Rosji w Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej i presję rosyjskich najeźdźców na personel obiektu oraz ostrzegli, że G7 pociągnie Rosję do odpowiedzialności za wszelkie incydenty spowodowane ich działaniami.

W swoim oświadczeniu G7 wspomniała także o Białorusi. Przywódcy państw zaapelowali do władz białoruskich o zaprzestanie przyczyniania się do rosyjskiej wojny podbojowej poprzez umożliwienie rosyjskim siłom zbrojnym korzystania z terytorium Białorusi i udzielenie wsparcia rosyjskim wojskom.

„Ogłoszenie o utworzeniu wspólnej grupy wojskowej z Rosją jest najnowszym przykładem współudziału białoruskiego reżimu z Rosją. Ponownie wzywamy reżim Łukaszenki do pełnego przestrzegania zobowiązań wynikających z prawa międzynarodowego”

– czytamy w oświadczeniu.

G7 będzie nadal zapewniać wsparcie finansowe, humanitarne, wojskowe, dyplomatyczne i prawne oraz będzie mocno wspierać Ukrainę tak długo, jak będzie to potrzebne. Światowe mocarstwa również zobowiązały się pomóc Ukrainie przygotować się do zimy.

„Żaden kraj nie chce pokoju bardziej niż Ukraina, której ludzie ponieśli śmierć, przesiedlenia i niezliczone okrucieństwa w wyniku rosyjskiej agresji”

– czytamy w oświadczeniu.

GRUPA G7 ZAUWAŻYŁA, ŻE SPRAWIEDLIWY POKÓJ POWINIEN ZAWIERAĆ NASTĘPUJĄCE ELEMENTY:

  • Przestrzeganie Karty Narodów Zjednoczonych Ochrony Nienaruszalności Terytorialnej i Suwerenności Terytorialnej;
  • Utrzymanie zdolności Ukrainy do samoobrony w przyszłości;
  • Zapewnienie odbudowy i odbudowy Ukrainy, w tym zbadanie sposobów na to kosztem środków z Rosji;
  • Postawienie przed sądem winnych zbrodni rosyjskich popełnionych w czasie wojny.

Przypomnijmy, prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski wezwał przywódców G7 do zaprzestania negocjacji z Władimirem Putinem – krwawym maniakiem i zbrodniarzem wojennym odpowiedzialnym za makabryczne zbrodnie przeciwko ludzkości i organizację ludobójstwa narodu ukraińskiego.

„Nie można prowadzić dialogu z przywódcą Rosji, który nie ma przyszłości”

– powiedział prezydent Ukrainy na spotkaniu G7. Dodał, że rozmowy mogą albo odbywać się z innym przywódcą Rosji, który zastosuje się do Karty Narodów Zjednoczonych, podstawowych zasad dotyczących człowieczeństwa i integralności terytorialnej Ukrainy.

„Albo dyskutować możemy tak, aby Putin nie miał możliwości wpływania na kluczowe decyzje przy użyciu terroru. Obecnie tylko jedna osoba przeszkadza w osiągnięciu pokoju, i ta osoba jest w Moskwie”

– podsumował Zełenski.

PRZECZYTAJ:

Polityka ustępstw i „nieprowokowania” Rosji jeszcze bardziej rozzuchwala Putina!

Słynny psychiatra: „Putin to psychopata o sadystycznych cechach, prowokuje go słabość”

Próby ratowania twarzy Putina mogą doprowadzić do zniszczenia świata – rosyjski opozycjonista

KOMENTARZ REDAKCJI. JAKIE WARUNKI MUSIAŁBY SPEŁNIĆ KREML, ABY LICZYĆ NA ZNIESIENIE SANKCJI?

Negocjacje z Putinem są bezcelowe i przynoszą efekt przeciwny do zamierzonego. Podczas gdy Siły Zbrojne Ukrainy bezlitośnie niszczą wojska agresora, sankcje nakładane na Rosję muszą wzrastać wykładniczo. Nie ma sensu negocjować z Putinem i jego poplecznikami. Pertraktacje można prowadzić wyłącznie z tymi, którzy przyjdą ich zastąpić. Gospodarka Rosji umiera, armia ukraińska niszczy rosyjską.

Społeczność międzynarodowa powinna pomyśleć o warunkach, jakie Rosja będzie musiała spełnić po obaleniu Putina, aby powrócić do rodziny cywilizowanych państw świata.

Na liście wymogów, od których wypełnienia zależeć będzie złagodzenia sankcji, powinny się znaleźć:

1. Postawienie kremlowskiego dyktatora i jego popleczników przed Międzynarodowym Trybunałem Sprawiedliwości.

2. Denuklearyzacja Federacji Rosyjskiej, czyli rezygnacja Moskwy z broni jądrowej.

3. Deputinizacja Federacji Rosyjskiej. Rosja na zawsze musi porzucić zbrodniczą imperialną politykę ekspansjonizmu oraz potępić i odrzucić dziedzictwo rosyjskiego imperializmu, bolszewizmu, stalinizmu, putinizmu, raszyzmu i eurazjatyzmu we wszystkich jego przejawach. Deimperializacja putinowsko-raszystowskiej Rosji powinna być wzorowana na denazyfikacji Niemiec po II wojnie światowej.

4. Geopolityczna transformacja Euroazji. Putin otworzył geopolityczną puszkę Pandory. Krym, Donbas, Abchazja, Osetia Południowa, Naddniestrze – wszystkie te terrorystyczne enklawy muszą powrócić w skład Ukrainy, Gruzji i Mołdawii. Putin chce kwestionować nienaruszalność granic w Europie? Ok! W takim razie konieczne jest rozpoczęcie dyskusji na temat demilitaryzacji i statusu obwodu kaliningradzkiego, statusu Królewca! Co więcej, trzeba żądać, aby narody znajdujące się pod władzą Federacji Rosyjskiej miały możliwość wolnego i demokratycznego rozwoju suwerenności i tożsamości narodowej w ramach prawdziwie sfederowanej Rosji. Wszystkie narody mają prawo do samostanowienia. Jest to podstawowa zasada prawa międzynarodowego.

Do tego powinna dążyć społeczność światowa. To kwestia bezpieczeństwa europejskiego i globalnego. Każdy przyszły agresor, który zagrozi demokracji i światowemu bezpieczeństwu, powinien wiedzieć, że zostanie surowo ukarany. Zbrodniczy imperializm rosyjski musi zostać potępiony na wieki.

Jagiellonia.org

ZOBACZ TAKŻE:

„Nowa Norymberga”. Ukraina chce utworzyć specjalny trybunał dla Putina

Operacja „Dzień Sądu”. Ukraina stworzyła jednostkę do zniszczenia rosyjskich zbrodniarzy wojennych

Rosja po Putinie. Jednym z warunków zniesienia sankcji powinna być rezygnacja z broni jądrowej

OGLĄDAJ NASZ FILM O STRATEGII PRZETRWANIA W WARUNKACH ROSYJSKIEJ WOJNY HYBRYDOWEJ

POLECAMY PAŃSTWA UWADZE ŚWIEŻY NUMER NASZEGO CZASOPISMA

Please wait while flipbook is loading. For more related info, FAQs and issues please refer to DearFlip WordPress Flipbook Plugin Help documentation.

POLECAMY PAŃSTWA UWADZE WYDANIE SPECJALNE NASZEGO CZASOPISMA

Please wait while flipbook is loading. For more related info, FAQs and issues please refer to DearFlip WordPress Flipbook Plugin Help documentation.

ZOBACZ TAKŻE: