Europejski Trybunał Praw Człowieka poinformował Moskwę o roszczeniach wobec Federacji Rosyjskiej otrzymanych od 380 krewnych osób zabitych w katastrofie samolotu malezyjskich linii lotniczych Malaysia Airlines (lot MH17) nad wschodnią Ukrainą. Trybunał czeka na oficjalne wyjaśnienia w tej sprawie – informuje serwis internetowy ETPC.

Przypomnujmy, wiosną 2018 r. Australia i Holandia oficjalnie oskarżyły Rosję o zestrzelenie samolotu MH17.

W katastrofie zestrzelonego nad Donbasem w lipcu 2014 roku samolotu malezyjskiego zginęło 193 Holendrów, 43 Malezyjczyków i 27 Australijczyków. Inne ofiary to obywatele Wielkiej Brytanii, Belgii, Niemiec i Filipn. Śledczy przedstawili dowody na to, że samolot zestrzelono z użyciem sprzętu rosyjskiej armii. Wypowiedziały się również rządy Holandii i Australii.

Pracujący pod egidą holenderskich władz eksperci z Holandii i innych krajów oznajmili, że dowody wskazują, iż wyrzutnia rakiet, z której 4 lata temu zestrzelono nad Donbasem malezyjski samolot pasażerski z Amsterdamu do Kuala Lumpur, została przywieziona z rosyjskiej bazy wojskowej. Eksperci podkreślają, że dowody, jakimi dysponują, są „twarde”. Podczas konferencji prasowej w Hadze śledczy policji, służb oraz eksperci cywilni pracujący w komisji pokazali zdjęcia i filmy, na podstawie których zidentyfikowali, że ten konkretny system BUK użyty w lipcu 2014 roku do zestrzelenia samolotu pochodziło z bazy 53. brygady przeciwlotniczej Sił Zbrojnych Federacji Rosyjskiej w Kursku. W wyniku tragedii lotu MH17 zginęło 298 osób.

Jagiellonia.org

ZOBACZ TAKŻE:

Krewni ofiar zestrzelonego boeinga MH17 złożyli pozwy przeciwko Putinowi i Rosji

Rosja oskarżona o zestrzelenie MH17. Pięć krajów zgodziło się na finansowanie organizacji procesu ścigania i karania sprawców zbrodni

Holenderscy śledczy nie pozostawiają wątpliwości: To Rosjanie zestrzelili samolot MH17 (ZDJĘCIA, WIDEO)