Co najmniej 10 członków afgańskich sił bezpieczeństwa zginęło, a 11 zostało rannych w niedzielę w wyniku omyłkowego nalotu afgańskich sił powietrznych na wojskowy punkt kontrolny w prowincji Helmand na południu Afganistanu – poinformowały władze tego kraju.

Atak miał miejsce w powiecie Gereszk, na północny zachód od stolicy Helmandu, Laszkargah.

Członek rady powiatu Gereszk, Gul Aga Muslim, sprecyzował, że wśród ofiar są zarówno funkcjonariusze afgańskiej policji, jak i agencji wywiadowczej.

Rzecznik afgańskiego ministerstwa obrony generał Dawlat Waziri potwierdził, że miał miejsce błąd agańskich sił powietrznych podczas nalotu oraz że w sprawie zostało wszczęte śledztwo.

W powiecie Gereszk w Helmandzie dochodziło w ostatnich tygodniach do ostrych starć miedzy rządowymi siłami bezpieczeństwa a talibskimi rebeliantami.

Gubernator Helmandu, Hajatullah Hajat, powiedział, że do ataku z powietrza doszło w momencie, gdy siły rządowe próbowały wyprzeć talibów z tego – jak to określił – „strategicznego powiatu”.

Helmand jest bastionem talibów, którzy kontrolują około 80 proc. terytorium prowincji i zajmują pozycje w odległości zaledwie kilkuset metrów od Laszkargah. Stolica Helmandu, jeden z ostatnich obszarów pod kontrolą rządu w tej prowincji, była celem wielokrotnych ataków ze strony talibów. Intensyfikacja walki w prowincji w ubiegłym roku skłoniła tysiące mieszkańców okolicznych terenów do schronienia się w Laszkargah.

Jagiellonia.org / Wpolityce.pl / PAP