Prezydent Andrzej Duda podpisał w piątek ustawę umożliwiającą wprowadzenie nowego pakietu świadczeń socjalnych Najwięcej skorzystają rodzice drugiego i kolejnych dzieci w wieku 12-36 miesięcy.

W ramach tzw. Rodzinnego Kapitału Opiekuńczego rodzice drugiego i kolejnych dzieci w wieku 1-3 lata będą mogli ubiegać się o świadczenie 500 złotych miesięcznie przez dwa lata albo 1000 złotych miesięczne przez rok. Wybór zostanie pozostawiony rodzicom.

Dodatkowym wsparcie mają być pieniądze wypłacane rodzicom opłacającym pobyt malucha w przedszkolu bądź zatrudniających opiekunkę. O świadczenie będzie można się ubiegać już przy pierwszym dziecku, a więc nieobjętych RKO.

Powyższe dofinansowanie będzie wynosić maksymalnie 400 złotych miesięcznie. Łatwo obliczyć, że rodzice dzieci w wieku 12-36 miesięcy przez dwa lata będą mogli uzyskiwać dodatkowe 700 złotych miesięcznie, niezależnie od świadczenia 500+

Dla żadnego z wyżej wymienionych świadczeń nie będzie brane pod uwagę kryterium dochodowe. Rodzice będą sami decydować, na co przeznaczyć środki zgromadzone z tytułu RKO. Pieniądze będą wypłacane od kwietnia, z wyrównaniem od stycznia.

Dominik Szczęsny-Kostanecki