Zadaniem reżimu Łukaszenki, którzy zorganizował kryzys migracyjny na polsko-białoruskiej granicy jest odwrócenie uwagę od rosyjskich działań na granicy z Ukrainą. Chodzi o koncentracji wojsk rosyjskich – powiedział sekretarz stanu USA Anthony Blinken w rozmowie z polskim ministrem spraw zagranicznych Zbigniewem Rau, informuje Ned Price, rzecznik Departamentu Stanu USA.

„Sekretarz stanu Antony J. Blinken rozmawiał wczoraj z polskim ministrem spraw zagranicznych Zbigniewem Rau. Sekretarz stanu Blinken potwierdził poparcie USA dla Polski w obliczu cynicznego wykorzystywania przez reżim Łukaszenki migrantów znajdujących się w trudnej sytuacji. Działania reżimu Łukaszenki zagrażają bezpieczeństwu, sieją podziały i mają na celu odwrócenie uwagi od działań Rosji na granicy z Ukrainą”.

Edward „Ned” Price

Rzecznik Departamentu Stanu USA

Jak dodał Price, w tej rozmowie sekretarz stanu potwierdził gotowość Stanów Zjednoczonych do wspierania Polski w kryzysie migracyjnym.

„Sekretarz Blinken i minister spraw zagranicznych Rau stanowczo potępili cyniczne wykorzystywanie bezbronnych migrantów przez reżim Łukaszenki”

– poinformował Price.

Blinken powiedział, że Łukaszenka musi wykorzenić prawdziwe przyczyny nałożenia sankcji przez państwa zachodnie na Białoruś. Chodzi o negowanie praw człowieka i podstawowych wolności ludzi.

„Sekretarz stanu wyraził również głęboką wdzięczność Polsce za aktywne wspieranie suwerenności i integralności terytorialnej Ukrainy. Stany Zjednoczone, Polska oraz inni sojusznicy i partnerzy są zjednoczeni w nakładaniu na Moskwę znacznych kosztów za jej militarną agresję i złośliwe działania w regionie”

– czytamy w komunikacie prasowym udostępnionym na oficjalnej witrynie Departamentu Stanu USA.

Jagiellonia.org