„Rząd Jana Olszewskiego był pierwszym, który uznał niepodległość Ukrainy. Dla Jana Olszewskiego, dla jego myśli politycznej, opartej na zrozumieniu wagi międzymorza, sojuszu państw łączącego Morze Bałtyckie, Adriatyckie i Czarne, niepodległa Ukraina była niesłychanie istotnym elementem bezpieczeństwa i niepodległości Polski i odsunięcia zagrożenia rosyjskiego”

– mówił dziś na antenie radia24.pl Antoni Macierewicz, który w rządzie zmarłego dziś polityka stanął na czele resortu spraw wewnętrznych.

PRZECZYTAJ:

Jan Olszewski: „Moje rodzinne historie, które opowiadam pierwszy raz w życiu właściwie…” – IPN

Jego zdaniem rząd, w którym działał, „zarysował olbrzymi zakres, szereg niezbędnych zmian i reform”. – Ten rząd wydobył z katastrofy gospodarczej Polskę, rozpoczął pracę nad ustawą uwłaszczeniową, zahamował rozgrabianie majątku narodowego, doprowadził do tego, że w Polsce nie powstały bazy rosyjskie gospodarcze, które miały zastąpić te militarne, rozpoczął także dekomunizację i zrealizował uchwałę lustracyjną Sejmu RP – powiedział polityk.

– Jego postawę najlepiej charakteryzowało ostatnie zdanie, które wypowiedział przed śmiercią, a brzmiało ono: „nie mam obowiązku poddać się”. Nigdy się nie poddawał – powiedział Antoni Macierewicz o Janie Olszewskim, premierze RP w latach 1991-92, który zmarł w Warszawie w wieku 88 lat.

Źródło: Kresy24.pl, Polskieradio24.pl

PRZECZYTAJ:

Jan Olszewski nie żyje. Służył Polsce do ostatniej chwili. Cześć Jego Pamięci!

Jan Olszewski: „Polska i Ukraina muszą ze sobą współpracować”

Jan Olszewski: Wątek ukraiński w ustawie o IPN ma charakter czegoś pomiędzy obsesją a dywersją