W dawnej rezydencji Lubomirskich i Potockich w Łańcucie rozpoczęło się w piątek przed południem (14.10.2016 r.) spotkanie prezydentów państw Grupy Wyszehradzkiej. Przywódcy Polski Andrzej Duda, Słowacji Andrej Kiska, Czech Miloš Zeman i Węgier János Áder będą tu rozmawiać podczas dwóch sesji plenarnych.

– Spotykamy się tu po to, aby rozmawiać o wspólnych dla nas sprawach, szczególnie zaś – by zastanowić się, jak zwiększyć naszą rolę i znaczenie w Unii Europejskiej. Jednocześnie pamiętamy, że w tym roku obchodzimy 25-lecie współpracy w ramach Grupy Wyszehradzkiej. Myślę, że to dobra okazja do krótkiego podsumowania dotychczasowych osiągnięć, a także wskazania tych zagadnień i obszarów współpracy, które wymagają naszego szczególnego zainteresowania w obecnej sytuacji w Unii Europejskiej – mówił prezydent Andrzej Duda.

Na początku przemówienia Andrzej Duda poprosił o minutę ciszy dla b. prezydenta Słowacji Michala Kováča, który zmarł 5 października w Bratysławie. Uroczystości pogrzebowe odbyły się wczoraj, uczestniczył w nich minister Krzysztof Szczerski.

W czasie pierwszej sesji plenarnej prezydenci dyskutowali o strategicznych wyzwaniach polityki na rzecz młodych pokoleń w państwach Grupy Wyszehradzkiej, o programach, które mają wspierać rozwój zawodowy młodych osób tak, aby powstrzymać ich emigrację.

Druga sesja ma dotyczyć polityki historycznej, tożsamości i kultury europejskiej. W trakcie roboczego lunchu szefowie państw V4 będą rozmawiać o przyszłości UE i miejscu Europy Środkowo-Wschodniej w jej ramach.

Przywódcy V4 zwiedzili też w piątek Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej im. Rodziny Ulmów w pobliskiej wsi Markowa. Złożyli kwiaty przy monumencie upamiętniającym Ofiary Holokaustu i ich anonimowych wspomożycieli oraz zapalili znicze pod ścianą z listą nazwisk Polaków ratujących Żydów na Podkarpaciu.

W sobotę szefowie państw Grupy Wyszehradzkiej spotkają się w Grand Hotelu w Rzeszowie na sesji plenarnej, podczas której rozmawiać będą o bezpieczeństwie rynku gazu w Europie Środkowo-Wschodniej. W tej sesji udział wezmą również przedstawiciele Parlamentu Europejskiego i Komisji Europejskiej, w tym Komisarz Europejski ds. Unii Energetycznej Marosz Szefczowicz.

Jagiellonia.org / Prezydent.pl