Ambasada USA na Ukrainie jest zszokowana śmiercią ukraińskiej działaczki na rzecz praw człowieka Ireny Nozdrowskiej i wzywa do ukarania sprawców.

„Jesteśmy zszokowani i zasmuceni śmiercią aktywisty Ireny Nozdrowskiej. Składamy najgłębsze kondolencje jej przyjaciołom i krewnym” – powiedziano w oświadczeniu ambasady na Twitterze.

Misja dyplomatyczna podkreśliła również, że: „Ci, którzy są odpowiedzialni (za śmierć Nozdrowskiej – red.) muszą zostać postawieni przed obliczem sprawiedliwości”.

Przypomnijmy, że działaczka na rzecz praw człowieka, prawniczka Irena Nozdrowska, została znaleziona martwa w rzece 1 stycznia. Wszczęto postępowanie karne w sprawie umyślnego morderstwa.

Deputowany Rady Najwyższej Ukrainy Mustafa Najem stwierdził, że Iryna Nozdrowska od dawna domagała się wyroku na mordercę jej siostry Swietłany, która zginęła w wypadku samochodowym z winy pijanego siostrzeńca prezesa Wyszgorodskiego Sądu Rejonowego, Dymitra Rossoszańskiego, za co wielokrotnie otrzymywała groźby od oskarżonego i jego krewnych. „W czerwcu tego roku udało jej się osiągnąć sprawiedliwość – Rossoszański został skazany na siedem lat więzienia. W dniu 27 grudnia odbyła się rozprawa apelacyjna – sąd zaprzeczył prawnikom zabójcy, wysłał sprawę do sądu pierwszej instancji i przedłużył areszt oskarżonemu o 60 dni. Podczas rozprawy sądowej ojciec oskarżonego zagroził Irenie: „Skończy się źle”. I dwa dni później, w piątek, 29 grudnia, Irena zniknęła” – powiedział Mustafa Najem.

Aktywiści, oburzeni bezprawiem, zebrali się na protest w pobliżu Głównego Departamentu Policji Obwodu Kijowskiego i zażądali, aby natychmiast znaleźli zabójców działacza na rzecz praw człowieka. Żądają utworzenia specjalnej grupy do zbadania sprawy od najlepszych śledczych. Aktywiści wezwali również do rezygnacji ministra spraw wewnętrznych Arsena Awakova.

Szef Departamentu Policji Obwodu Kijowskiego Dymitr Cenow udał się do działaczy i ogłosił utworzenie zespołu śledczego w celu zbadania morderstwa.

Jagiellonia.org

Na zdjęciu Irena i Swietłana Nozdrowscy

PRZECZYTAJ:

Skorumpowany ukraiński układ walczy o przetrwanie