Kiedy portal kresy.pl przyczynia się do tępienia rosyjskiej V kolumny w Polsce opisując obrzydliwy wpis Łukasza Gajewskiego szkalujący pamięć Danuty „Inki” Siedzikówny, mogę tylko przyklasnąć mimo dzielącego nas sporu. Artykuł ilustruje ujęcie z demonstracji Zmiany w Łodzi, na którym obok Gajewskiego widoczny jest pewien pan w kapeluszu. To Maciej Poręba, syn Bohdana Poręby.

Ta demonstracja to dobry asumpt do pokazania, jak bardzo w środowiskach prorosyjskich dochodzi do pozornie sprzecznych aliansów komunistów z pseudo-narodowcami.

Pisałem o pseudopatriotycznym, prorosyjskim przebierańcu Jabłonowskim vel Olszańskim, podającym się za przedstawiciela Związku Jaszczurczego i promowanym przez kanały Youtube „eMisjaTV” Piotra Korczarowskiego oraz „Sumienie Narodu” Rafała Mossakowskiego. To na kanale Mossakowskiego obok tzw. „Jaszczurki” pojawia się kolejny przebieraniec – właśnie Maciej Poręba. W nagraniu sprzed grobu Nieznanego Żołnierza tłumaczą, że za zbrodnię katyńską odpowiedzialni są Stalin jako Gruzin i jego nierosyjscy współpracownicy oraz … Rydz-Śmigły, ale nie Rosja.

Natomiast zwykle Poręba junior występuje w innym stroju moro, o którym trudno powiedzieć, czy jest wojskowym, czy myśliwskim – obowiązkowo z naszywką rosyjską na ramieniu. Widać go bardzo dobrze na ujęciu z filmu demonstracji w Łodzi, która była jednym z ostatnich występów Mateusza P. na wolności.

Lansował się na profilach członków Zmiany uczestniczących w wyjeździe z Januszem Korwinem-Mikke, Marcinem Skalskim i Manuelem Ochsenreiterem do Moskwy i Czeczenii, pisząc u nich, że spędził tam wiele miesięcy kręcąc filmy.

W Łodzi oprócz działaczy partii Zmiana obecni byli przedstawiciele reaktywacji nacjonal-komunistycznego Zjednoczenia Patriotyczno-Robotniczego „Grunwald”, którą kieruje Marcin Adam, ongiś szef Komunistycznej Partii Polski (przemówienie od 16:30). Główną postacią „Grunwaldu” w okresie PRL był nie kto inny, jak Bohdan Poręba, ojciec tego Macieja. Na początku Mateusz P. pozdrawia także przedstawicieli łódzkiego ugrupowania „Wierni Polsce Suwerennej” Pawła Ziemińskiego, które jak wykazaliśmy, stoi za promującym „Jaszczurkę” kanale „eMisjaTV”. Kanałem kieruje Piotr Korczarowski, wielbiciel Bohdana Poręby, mówca nad jego grobem i syn jego przyjaciela. I zapewne kumpel jego syna.

Jagiellonia.org / Rosyjska V kolumna w Polsce / Marcin Rey

Zgnilizna moralna prorosyjskich propagandystów (wideo)