Bezpieczeństwo energetyczne, koordynacja działań w celu zablokowania budowy gazociągu Nord Stream 2 i współpraca wojskowa – to niektóre tematy, którym poświęcone będą we wtorek i środę wspólne obrady parlamentarzystów z Polski i Ukrainy – poinformowało w poniedziałek CIS.

X Sesja Zgromadzenia Parlamentarnego Rzeczypospolitej Polskiej i Ukrainy odbędzie się we wtorek i środę. Stronie polskiej przewodniczyć będzie wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki, a na czele delegacji ukraińskiej stanie wiceprzewodnicząca Rady Najwyższej Ukrainy Oksana Syroid.

Pierwszego dnia obrad parlamentarzyści mają debatować w Warszawie, w sejmowej sali im. Jacka Kuronia. Podczas tej sesji dyskutować będą o „bezpieczeństwie energetycznym regionu, koordynacji działań w celu zablokowania budowy gazociągu Nord Stream 2”, o „współpracy wojskowej oraz zacieśnianiu relacji Ukrainy z Unią Europejską i NATO” oraz o „współpracy i wymianie młodzieży” – podało Centrum Informacyjne Sejmu.

Natomiast w drugim dniu obrad planowana jest sesja wyjazdowa członków Zgromadzenia w Szczecinie i Świnoujściu, podczas której m.in. odwiedzą terminal LNG im. Lecha Kaczyńskiego.

Uczestnicy Zgromadzenia

W obradach Zgromadzenia Parlamentarnego Polski i Ukrainy, obok parlamentarzystów obu państw, udział wezmą też m.in. pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski, wiceminister spraw zagranicznych ds. bezpieczeństwa, polityki wschodniej i polityki europejskiej Bartosz Cichocki oraz wiceminister edukacji Marzena Machałek.

Zgromadzenie Parlamentarne Polski i Ukrainy

Zgromadzenie Parlamentarne Polski i Ukrainy liczy po 20 przedstawicieli obu krajów. W skład stałej delegacji Sejmu i Senatu wchodzi 16 posłów i 4 senatorów. Sesje plenarne są zwoływane przez prezydium Zgromadzenia na zmianę w obu państwach. Pierwsze posiedzenie odbyło się w 2003 r. w Kijowie.

Ostatnia, IX Sesja Zgromadzenia Parlamentarnego Polski i Ukrainy odbyła się w grudniu 2016 roku we Lwowie. Przedstawiciele Sejmu, Senatu oraz Rady Najwyższej mówili o pogłębianiu współpracy i poruszyli trudne tematy w historii między obu narodami.

Źródło: Sejm RP, PAP, TVP