We wtorek, 12 lipca br. Mariusz Błaszczak, wicepremier, minister obrony narodowej przebywał z wizytą Kijowie, gdzie spotkał się z prezydentem Wołodymyrem Zełenskim oraz ministrem obrony Ukrainy Ołeksijem Reznikowem.

„Wartość wsparcia jakie przekazaliśmy Ukrainie wynosi miliard siedemset milionów dolarów. To wsparcie, które ma znaczenie. Jesteśmy w czołówce państw, które wspierają Ukrainę i uważamy, że to leży w interesie Polski”.

Mariusz Błaszczak

Wicepremier, minister obrony narodowej

„Rosja stanowi zagrożenie dla Polski. W związku z tym chcemy sąsiadować z wolną Ukrainą, a nie z Rosją – dlatego wspieramy Ukrainę. Tak jak mówił dziś minister obrony Ukrainy nasza współpraca rozpoczęła się jeszcze przed wybuchem wojny. Zaproponowałem, żeby wyposażyć wojsko Ukrainy w Pioruny i zdały one egzamin z czego się bardzo cieszę. W rękach dzielnych żołnierzy ukraińskich, bronią przestrzeni powietrznej nad Ukrainą”

– mówił podczas wizyty wicepremier Mariusz Błaszczak.

Tematem rozmów w Kijowie było wsparcie dla Ukrainy oraz sytuacja bezpieczeństwa w kontekście rosyjskiej agresji. Ministrowie obrony podpisali list intencyjny adresowany do ministrów obrony państw NATO i partnerów o zwiększenie wsparcia dla Ukrainy.

„Rozmawialiśmy także o Krabach, które są wykorzystywane przez wojska ukraińskie. Wiemy doskonale, że na froncie artyleria ma zasadnicze znaczenie. Stąd też nasze wsparcie dotyczące Krabów jest ważne dla bezpieczeństwa Ukrainy”

– mówił szef MON.

Wicepremier podkreślił także, że spotkanie z ministrem obrony Ukrainy dotyczyło także możliwości szkolenia żołnierzy ukraińskich w Polsce.

„Tak, jak w Wielkiej Brytanii są oni szkoleni, mogą być szkoleni w Polsce. Wszyscy doskonale wiemy, że Rosjanie na okupowanym terytorium ukraińskim zostawili miny, więc należy je usunąć. Jesteśmy gotowi do szkolenia ukraińskich żołnierzy, aby mogli rozminować swoje terytorium”

– zaznaczył wicepremier.

Szef polskiego resortu obrony narodowej spotkał się także z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim. Rozmowy dotyczyły bieżącej współpracy polsko-ukraińskiej oraz sytuacji na froncie.

„Bardzo się cieszę, że obecne relacje pomiędzy naszymi krajami są tak dobre. Przyjęliśmy Ukraińców. Kobiety i dzieci, które znalazły schronienie w naszym kraju. To jest właśnie dowód naszej przyjaźni i dobrosąsiedzkich relacji oraz duży kapitał jeżeli chodzi o przyszłość”

– podkrelił wicepremier.

Szef MON był także w Irpieniu – mieście w Ukrainie, które zostało całkowicie zniszczone w trakcie rosyjskiej inwazji. Wicepremier złożył także kwiaty pod Ścianą Pamięci Poległych za Ukrainę przy Soborze św. Michała w Kijowie.

Źródło: GOV.pl

OGLĄDAJ NASZ FILM O STRATEGII PRZETRWANIA W WARUNKACH ROSYJSKIEJ WOJNY HYBRYDOWEJ

POLECAMY PAŃSTWA UWADZE ŚWIEŻY NUMER NASZEGO CZASOPISMA

Please wait while flipbook is loading. For more related info, FAQs and issues please refer to DearFlip WordPress Flipbook Plugin Help documentation.

POLECAMY PAŃSTWA UWADZE WYDANIE SPECJALNE NASZEGO CZASOPISMA

Please wait while flipbook is loading. For more related info, FAQs and issues please refer to DearFlip WordPress Flipbook Plugin Help documentation.

ZOBACZ TAKŻE: