21 stycznia, w przededniu 157. rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego, na starym cmentarzu polskim w Żytomierzu Konsul Generalny RP w Winnicy Damian Ciarciński wraz z przedstawicielami organizacji polskich, wspólnie upamiętnili polskich bohaterów ziemi żytomierskiej.

Kwiaty zostały złożone przy pomniku powstańca Ksawerego Rucińskiego. Konsul podkreślił udział Polaków ziemi żytomierskiej w Powstaniu Styczniowym oraz przybliżył dzieje ostatniego w XIX wieku zrywu niepodległościowego. Przypomnijmy, że ziemie wschodniego Polesia były również ważną areną walk w czasie Powstania Styczniowego, które było największym wspólnym zrywem Polaków, Ukraińców i Litwinów przeciwko Imperium Rosyjskiemu w XIX wieku.

PRZECZYTAJ:

Rok 1863. Oni walczyli za naszą wolność na naszej ziemi

Tego też dnia w Kościele św. Wacława w Żytomierzu konsul generalny wziął udział w uroczystym poświęceniu tablicy pamiątkowej, poświęconej zmarłemu przed rokiem ks. prałatowi Ludwikowi Kamilewskiemu. Ustanowienie tablicy, w języku polskim, to wspólna inicjatywa parafian i obecnego proboszcza ks. Wiktora Makowskiego. Za ogromny wkład ks. Kamilewskiego m.in. w odzyskanie wielu kościołów katolickich na Lwowszczyźnie, Wołyniu i Żytomierszczyźnie został on odznaczony wyróżnieniem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP Glora Artis w 2011 r., na wniosek Konsulatu Generalnego RP w Winnicy. Okolicznościową mszę koncelebrował bp Leon Dubrawski i bp Jan Purwiński.

Konsulat Generalny RP w Winnicy

ZOBACZ TAKŻE:

Zygmunt Sierakowski a Żytomierz

Rafał Dzięciołowski: Świadomość tego, czym było Powstanie Styczniowe na ziemiach ukraińskich, jest wciąż niedostateczna

W Żytomierzu uczczono rocznicę wybuchu Powstania Styczniowego.21 stycznia, w przededniu 157. rocznicy wybuchu…

Опубліковано Konsulat Generalny RP w Winnicy / Генеральне Консульство РП у Вінниці Середа, 22 січня 2020 р.