Jak podało litewskie Ministerstwo Obrony Narodowej, cytowane przez portal polska-zbrojna.pl, polskie myśliwce F-16z PKW Orlik przechwyciły rosyjski samolot rozpoznawczy Su-24MR. Do zdarzenia, o którym się dowiadujemy, doszło 19 stycznia w przestrzeni powietrznej nad Bałtykiem, w pobliżu granic państw bałtyckich. Informację o zdarzeniu podał litewski resort obrony, a potwierdził ją – jak pisze portal polska-zbrojna.pl – ppłk pil. Adam Kalinowski, dowódca Polskiego Kontygentu Wojskowego Orlik, który bierze udział w misji Baltic Air Policing, chroniąc przestrzeń powietrzną nad terytorium Litwy, Łotwy i Estonii.

„Polskie myśliwce przechwyciły samolot Federacji Rosyjskiej. Piloci zrobili zdjęcia, sprawdzili charakter jego misji i po wykonaniu zadania samoloty wróciły do bazy w Szawlach”

– poinformował cytowany przez „Polskę Zbrojną” ppłk Kalinowski. Rosyjski samolot rozpoznawczy Su-24MR leciał w kierunku Kaliningradu.

„Nie miał włączonego transpondera, dzięki któremu służby naziemne identyfikują statek powietrzny, nie było też łączności z jego załogą. Combined Air Operations Centre (CAOC), natowskie dowództwo, któremu podlegają piloci służący w PKW Orlik, wydało rozkaz poderwania myśliwców do lotu i przechwycenia nieznanej maszyny”

– informuje portal niezalezna.pl powołując się na serwis polska-zbrojna.pl.

Źródło: polska-zbrojna.pl, niezalezna.pl

PRZECZYTAJ:

Moskwa rzuca miliardy dolarów na potrzeby wojny psychologicznej