Szef Gabinetu Prezydenta Krzysztof Szczerski oraz Szef BBN Paweł Soloch w przyszłym tygodniu udają się do USA; w Waszyngtonie spotkają się z przedstawicielami amerykańskiej administracji. Wśród tematów rozmów ma być kwestia ewentualnego spotkania prezydentów Andrzeja Dudy i Donalda Trumpa.

Niedługo wizyta prezydenckich ministrów w USA

Szef Gabinetu Prezydenta Krzysztof Szczerski

Minister Krzysztof Szczerski będzie przebywał z wizytą w USA między 26 a 28 kwietnia. W planach jego wizyty są m.in. spotkania z przedstawicielami administracji prezydenta USA Donalda Trumpa i kongresmenami w Waszyngtonie oraz rozmowy w siedzibie ONZ w Nowym Jorku.

– Podczas rozmów w Waszyngtonie na pewno pojawi się temat kalendarza spotkań w najbliższym czasie – przyznał Szef Gabinetu Prezydenta. Poinformował także, że podczas swojej wizyty w USA będzie rozmawiał w Białym Domu, w Departamencie Stanu, w Pentagonie na temat relacji polsko-amerykańskich.

– A także po prostu na temat też relacji między dwoma ośrodkami prezydenckimi – polskim i amerykańskim – zaznaczył. Jak podkreślił, w Nowym Jorku będzie kontynuował kampanię na rzecz wsparcia kandydatury Polski na niestałego członka Rady Bezpieczeństwa ONZ.

Krzysztof Szczerski pojedzie do Waszyngtonu z Meksyku, po zakończeniu oficjalnej wizyty prezydenta Andrzeja Dudy w tym kraju.

W lutym w Waszyngtonie minister Szczerski przekazał w imieniu prezydenta Andrzeja Dudy i prezydent Chorwacji Kolindy Grabar-Kitarović zaproszenie dla prezydenta Donalda Trumpa do złożenia wizyty w Polsce. Jak wówczas informowano, przywódcy Polski i Chorwacji chcieliby, aby wizyta prezydenta Trumpa odbyła się podczas zaplanowanego na lipiec we Wrocławiu Forum Państw Trójmorza. To wspólna inicjatywa prezydentów Polski i Chorwacji dotycząca współpracy krajów Europy Środkowo-Wschodniej w obszarach energetyki, transportu, cyfryzacji i gospodarki.

Z kolei Szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Paweł Soloch wylatuje do Waszyngtonu w najbliższą niedzielę. Jego wizyta potrwa do czwartku. – Część wizyty będę odbywał wspólnie z panem ministrem Szczerskim jako szefem gabinetu prezydenta. Razem odbędziemy spotkania z podsekretarzem stanu ds. politycznych w Departamencie Stanu Thomasem Shannonem i przede wszystkim z doradcą prezydent USA ds. bezpieczeństwa narodowego gen. Herbertem McMasterem – zapowiedział szef BBN.

Niedługo wizyta prezydenckich ministrów w USA

Szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Paweł Soloch

Zaznaczył, że spotkanie z McMasterem będzie ważne nie tylko z punktu widzenia polskiej polityki zagranicznej, ale także bezpośrednio BBN. – To jest istotne, bo pozwoli nam nawiązać relacje z zapleczem amerykańskiej Rady Bezpieczeństwa Narodowego. Takich relacji nie było od wielu lat. Za prezydentury Baracka Obamy nie doszło do spotkania na takim szczeblu – podkreślił szef BBN.

– Spodziewamy się, że tematem rozmów będzie głównie realizacja postanowień szczytu NATO w Warszawie, współpraca polsko-amerykańska w sprawach bezpieczeństwa – zapowiedział Soloch.

– Tematem rozmów mogą być też kwestie związane z ewentualnym spotkaniem prezydentów Polski i USA. Stąd obecność ministra Szczerskiego jako szefa gabinetu prezydenta, jednocześnie odpowiedzialnego za sprawy międzynarodowe, który bezpośrednio koordynuje tę sprawę – dodał.

Szef BBN ma także zaplanowane spotkanie w Pentagonie. Będzie rozmawiał także z przedstawicielami amerykańskich think tanków: prezes Institute for the Study of War dr Kimberly Kagan, prezesem Jamestown Foundation dr. Phillipem Karberem i dyrektorem Center for Security Studies na Georgetown University Brucem Hoffmanem.

W programie wizyty szefa BBN są także spotkania z wybranymi kongresmenami oraz przedstawicielami firm zbrojeniowych zainteresowanych uzyskaniem w Polsce kontraktów. Soloch podkreślił, że zakupy uzbrojenia i sprzętu wojskowego są w kompetencji MON, a rolą BBN jest w tym wypadku wsparcie dla działań rządu. Podkreślił przy tym, że jednym z elementów polityki prezydenta jest wspieranie efektywnej współpracy przemysłów obronnych z uwzględnieniem interesów polskiej zbrojeniówki.

– Będę miał także okazję porozmawiać z naszym nowym attaché obrony w Waszyngtonie – powiedział Paweł Soloch. W środę stanowisko to objął gen. bryg. pilot Cezary Wiśniewski, który do USA przyleciał dzień wcześniej. Obsada stanowisk attaché obrony w kluczowych państwach NATO, m.in. w USA, była tematem jednego z listów, jakie prezydent wysłał w połowie marca do szefa MON Antoniego Macierewicza.

Od środy z pierwszą oficjalną wizytą dwustronną w Waszyngtonie od czasu objęcia prezydentury Stanów Zjednoczonych przez Trumpa przebywał szef polskiego MSZ Witold Waszczykowski. W piątek w Warszawie przewodniczący Izby Reprezentantów USA Paul Ryan będzie rozmawiać z prezydentem Andrzejem Dudą i premier Beatą Szydło.

Ostatnia oficjalna rozmowa, w której uczestniczyli szef BBN i doradca prezydenta USA ds. bezpieczeństwa narodowego odbyła się w 2007 r. Stało się to podczas spotkania prezydenta Lecha Kaczyńskiego z prezydentem USA George’em W. Bushem w Waszyngtonie, w którym uczestniczyli także szef BBN Władysław Stasiak i doradca amerykańskiego prezydenta Stephen Hadley.

Jagiellonia.org / Prezydent.pl

ZOBACZ TAKŻE:

Donald Trump został zaproszony do udziału w Forum Państw Trójmorza