Jak relacjonuje korespondent PAP Jarosław Junko z Kijowa, w przeddzień Święta Niepodległości Polski w stolicy Ukrainy otwarto w piątek wystawę „Wielka Wojna Polaków 1914-1918”. Ekspozycja, którą przygotowało Muzeum Historii Polski, opowiada o losach Polaków podczas pierwszej wojny światowej.

Wystawa przyjechała na Ukrainę z inicjatywy Instytutu Polskiego w Kijowie.

„Przygotowujemy się do obchodów setnej rocznicy odzyskania niepodległości. Wystawą, którą otwieramy dziś w Kijowie, właściwie je inaugurujemy”

– powiedziała Katarzyna Węzowska, p.o. dyrektora Instytutu Polskiego.

Zastępca ambasadora RP na Ukrainie Jacek Żur ocenił, że dzięki wystawie Ukraińcy mogą lepiej poznać historię Polski. „Bardzo ważne, że taka wystawa pojawia się w Kijowie, gdyż tak istotny fragment historii trzeba pokazywać, bo służy to lepszemu poznawaniu się Polaków i Ukraińców” – zaznaczył.

„Wielka Wojna Polaków” pokazywana jest w części muzealnej Soboru Mądrości Bożej, jednej z najważniejszych świątyń na Ukrainie. Ekspozycję zaprezentowali wicedyrektor Muzeum Historii Polski Anna Piekarska i jeden z autorów jej koncepcji, Michał Szukała.

„Wystawa opowiada o udziale Polaków w pierwszej wojnie światowej i walce Polaków o niepodległość w armiach trzech państw zaborczych”

– mówiła Piekarska.

„Wielka Wojna Polaków 1914-1918” to opowieść o wojennych losach żyjących ówcześnie ludzi. Zdjęcia, wycinki prasowe i dzienniki pokazują świat osób uczestniczących w walkach na frontach i ludzi starających się w czasie wojny prowadzić w miarę normalne życie.

Wystawa przypomina najważniejsze momenty I wojny światowej – od zamordowania austriackiego arcyksięcia Franciszka Ferdynanda, które zapoczątkowało konflikt, przez mobilizację i wydarzenia na frontach wojny.

Na wystawie zaprezentowano również znajdujące się w zbiorach Muzeum Historii Polski pocztówki, grafiki i plakaty propagandowe poświęcone losom ludności Polskiej oraz odzyskaniu niepodległości. Ekspozycja będzie czynna do 3 grudnia.

źródło: Dzieje.pl / PAP / Jarosław Junko