Szczerski o Trójmorzu: „To model, który chcielibyśmy realizować: Polska silna w regionie a region silny w całym obszarze Europy Środkowej, Wschodniej i Południowej”.

Prezydent Andrzej Duda chce pokazywać region Trójmorza jako partnera dla krajów na wschód i południe od Unii Europejskiej – mówi PAP prezydencki minister Krzysztof Szczerski. Ukraina mogłaby być gościem forum Trójmorza we Wrocławiu w czerwcu 2017 r. – dodał.

Pod koniec sierpnia w Dubrowniku, podczas forum państw Trójmorza (Adriatyku, Bałtyku i Morza Czarnego) przedstawiciele 12 krajów Europy Środkowo-Wschodniej, w tym sześciu prezydentów, przyjęło wspólną deklarację dotyczącą współpracy w obszarach energetyki, transportu, cyfryzacji i gospodarki. Kolejne forum państw Trójmorza na wysokim szczeblu ma się odbyć w czerwcu 2017 r. we Wrocławiu.
Minister Szczerski podkreślił, że intencją prezydenta jest wskazywać Trójmorze jako partnera dla państw na wschód i południe, leżących dzisiaj poza granicami Unii Europejskiej, a w części także nienależących do NATO.

Stąd prezydent zachęca Ukrainę do większej aktywności regionalnej —zaznaczył.

Oczywiście zakładamy, że Ukraina także mogłaby być gościem szczytu Trójmorza we Wrocławiu —powiedział Szczerski. Zaznaczył, że prezydent pozytywnie odniósł się do spotkania parlamentarnego państw Europy Środkowo-Wschodniej zorganizowanego pod koniec sierpnia przez marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego, w którym wzięli udział przewodniczący i wiceprzewodniczący parlamentów: Białorusi, Bośni i Hercegowiny, Czarnogóry, Gruzji, Macedonii, Mołdawii, Serbii, Ukrainy, a także Azerbejdżanu, Armenii oraz Turcji.

To model, który chcielibyśmy realizować: Polska silna w regionie a region silny w całym obszarze Europy Środkowej, Wschodniej i Południowej —podkreślił prezydencki minister. W forum państw Trójmorza w Dubrowniku, oprócz prezydenta RP i prezydent Chorwacji Kolindy Grabar-Kitarović, wzięli udział prezydenci: Węgier Janos Ader, Litwy Dalia Grybauskaite, Słowenii Borut Pahor i Bułgarii Rosen Plewnelijew. Swoich przedstawicieli w randze ministrów lub wiceministrów na forum mieli także prezydenci Czech, Rumunii, Słowacji, Austrii, Estonii i Łotwy.

Ryb, PAP