Rosyjska Federalna Służba Bezpieczeństwa (FSB) poinformowała w piątek o zatrzymaniu na Krymie dwojga obywateli Rosji, którzy przekazywali Ukrainie informacje stanowiące tajemnicę państwową. Zatrzymany mężczyzna odbywa na Krymie służbę wojskową

— podały służby.

W oświadczeniu opublikowanym przez służby prasowe FSB ujawniono tożsamość zatrzymanych; są to Dmitrij Dołgopołow i Anna Suchonosowa. FSB oświadczyła także, że wszczęto spraw karną dotyczącą zdrady stanu.

Informacje, o których przekazywanie FSB podejrzewa zatrzymanych, to dane o jednostkach i zgrupowaniach Floty Czarnomorskiej. Do zatrzymania doszło w
Symferopolu, jednym z głównych miast Krymu, anektowanego przez Rosję w 2014 roku.

Od czasu aneksji i oderwania Krymu od Ukrainy rosyjskie służby wielokrotnie informowały o zatrzymaniach na Półwyspie Krymskim domniemanych dywersantów działających na rzecz sąsiedniego państwa.

W listopadzie 2016 roku FSB ogłosiła, że zatrzymała w Sewastopolu byłego oficera sztabu Floty Czarnomorskiej Leonida Parchomienkę. FSB twierdziła, iż wojskowy wypełniał zadania na rzecz wywiadu ministerstwa obrony Ukrainy, któremu przekazywał „uznawane za tajemnicę państwową informacje o działalności Floty”.

W tym samym okresie rosyjskie służby powiadomiły o zatrzymaniu w Sewastopolu członków domniemanej grupy dywersyjnej, którzy – jak twierdzi FSB – przygotowywali ataki na obiekty wojskowe i użytkowe na Krymie.

Za zdradę stanu grozi w Rosji kara do 20 lat pozbawienia wolności.

Jagiellonia.org / Wpolityce.pl  Z Moskwy Anna Wróbel /  PAP