Donald Tusk wystosował pilny apel do europejskich liderów, wzywając do natychmiastowego przygotowania strategii dotyczącej przyszłości Ukrainy i bezpieczeństwa całego regionu. Ostrzegł, że jeśli Europa nie podejmie zdecydowanych działań, to inni globalni gracze przejmą inicjatywę – a ich decyzje mogą nie być zgodne z interesami Starego Kontynentu.

„Europa potrzebuje własnego planu działania dla Ukrainy i naszego bezpieczeństwa – pilnie i bez zwłoki. W przeciwnym razie inni będą decydować o naszej przyszłości. I niekoniecznie zgodnie z naszymi interesami” – napisał Tusk w sobotę na platformie X. „Nie mamy czasu do stracenia. Ten plan musi powstać już teraz.”

Geopolityczna układanka: Trump, Putin i Zełenski

W międzyczasie prezydent USA Donald Trump odbył dwie kluczowe rozmowy telefoniczne – najpierw z Władimirem Putinem, a następnie z Wołodymyrem Zełenskim. Amerykański przywódca ujawnił, że obaj rozmówcy deklarowali chęć zakończenia wojny, choć szczegóły tych rozmów owiane są tajemnicą.

Tymczasem podczas spotkania ministrów obrony NATO w Brukseli, amerykański minister obrony Pete Hegseth ostudził oczekiwania Kijowa, nazywając powrót Ukrainy do granic sprzed 2014 roku „nierealistycznym celem”.

Niepokojące sygnały napłynęły także z Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa, gdzie Zełenski przyznał, że Stany Zjednoczone nigdy tak naprawdę nie traktowały Ukrainy jako kandydata do NATO. „Nie słyszałem od amerykańskiego prezydenta, że tam będziemy” – stwierdził Zełenski.

Ukraiński przywódca nie ukrywał również obaw wobec rozmów Trumpa z Putinem, ostrzegając, że mogą one stanowić zagrożenie dla całego świata. Jednocześnie podkreślił, że nie zamierza prowadzić negocjacji pokojowych z żadnym przedstawicielem Rosji – poza samym Putinem.

Jagiellonia.org

POLECAMY PAŃSTWA UWADZE NAJNOWSZY NUMER NASZEGO CZASOPISMA.
TEMAT NUMERU:
„DYPLOMACJA XXI WIEKU. Nowy ład światowy wykuwa się na Ukrainie”

To jest nasza wojna!
UKRAINA TO DOPIERO PIERWSZY FRONT ROSYJSKIEJ WOJNY PRZECIWKO ZACHODOWI

Obejrzyj antypolskie wystąpienie Putina!
PUTIN GROZI POLAKOM!
Podobnej retoryki używał przed inwazją na Ukrainę

Polska to Kraj Nadwiślański?
ZOBACZ NASZ FILM: „PUTIN MARZY O WSKRZESZENIU IMPERIUM ROSYJSKIEGO”

Polecamy państwa uwadze nasz film:
„PUTIN PLANOWAŁ ATAK NA POLSKĘ‼️ UKRAINA POKRZYŻOWAŁA TE PLANY”

Co Putin planował zrobić z Polską i Europą?
POLECAMY PAŃSTWA UWADZE NASZ FILM: „WRÓG U BRAM”

Jak pokonać Rosję?
OGLĄDAJ NASZE FILMY O STRATEGII PRZETRWANIA W WARUNKACH ROSYJSKIEJ WOJNY HYBRYDOWEJ

Rosja to więzienie narodów!
KIEDY NASTĄPI TRZECIA FAZA UPADKU IMPERIUM ZŁA?

https://www.youtube.com/watch?v=Xi_kanH_Gl0&t=1s

POLECAMY PAŃSTWA UWADZE NASZE CZASOPISMO. TEMAT NUMERU: „Rosyjski antyświat. Polityka na krawędzi apokalipsy”

POLECAMY PAŃSTWA UWADZE NASZE CZASOPISMO. TEMAT NUMERU: „PUTIN GROZI POLSCE”

POLECAMY PAŃSTWA UWADZE WYDANIE SPECJALNE NASZEGO CZASOPISMA. TEMAT NUMERU „GEOPOLITYKA”

ZOBACZ TAKŻE: