„Były działania organizacji al-Kuds, również samego Kasema Sulejmaniego, w budowaniu spisków terrorystycznych na terenie Unii Europejskiej. (…) To nie tylko sprawa dalekich interesów na Bliskim Wschodzie, to sprawa bezpieczeństwa nas wszystkich” – powiedziała dzisiaj w programie Michała Rachonia „Minęła 20”, europoseł Anna Fotyga.

Sytuacja na linii USA-Iran wyraźnie zaogniła się w ostatnich dniach po zabiciu w ataku amerykańskim irańskiego generała Kasema Sulejmaniego, dowódcę elitarnej jednostki Al Kuds oraz jednego z dowódców irackiej milicji Abu Mahdiego al-Muhandisa. Władze w Teheranie zapowiedziały zdecydowany odwet. W nocy z wtorku na środę z terytorium Iranu wystrzelono ponad 20 pocisków rakietowych na cele Stanów Zjednoczonych w Iraku – bazę wojskową Ain Al-Asad, położoną 160 km na zachód od Bagdadu, oraz bazę w Irbilu, w irackim Kurdystanie na północy kraju.

Dziś o sprawie ataków na bazy koalicji anty-Daesh w Iraku mówiła w programie „Minęła 20” była minister spraw zagranicznych, dziś europoseł Anna Fotyga.

„Amerykańscy, a także polscy żołnierze, członkowie misji koalicji anty-Daesh zostali uprzedzeni o ataku, zdążyli zejść do schronów, nie było ofiar śmiertelnych, i jak powiedział prezydent USA Donald Trump, były niewielkie zniszczenia w obydwu bazach. To przykład skuteczności operacyjnej koalicji i misji, która znajduje się w Iraku, w której uczestniczą również Polacy w znaczącej liczbie ponad 260 żołnierzy”.

Anna Elżbieta Fotyga

Poseł do Parlamentu Europejskiego

Zdaniem eurodeputowanej, nocny atak Iranu pokazuje pewną niespójność polityki Teheranu.

„Bazy służyły do walki z Daesh [Państwem Islamskim]. (…) Eksperci wielokrotnie wypowiadali się, że walka z Daesh leży w znakomitym interesie Iranu i na tym państwo powinno się skupiać”

– powiedziała

Anna Fotyga mówiła również o tym, co działo się w tle JCPoA, porozumienia nuklearnego, którego jednym z głównych sygnatariuszy był Iran. Najważniejszym założeniem zawartego w 2015 r. porozumienia jest kontrola irańskiego programu rozwoju broni jądrowej.

„Wraz z innymi europosłami podnosiliśmy sprawy, które działy się w tle tej umowy – budowanie sił organizacji terrorystycznych – m.in. Hamas, Hezbollah, destabilizująca rola Iranu w regionie, rozwój programu broni balistycznej, rakietowej, którą wypróbowana w atakach na bazy koalicji anty-Daesh”

– mówiła była szefowa MSZ Polski.

„Były działania organizacji al-Kuds, również samego Kasema Sulejmaniego, w budowaniu spisków terrorystycznych na terenie Unii Europejskiej. Mówię tu o uniemożliwionym wielkim ataku pod Paryżem, ataku na spotkanie opozycji irańskiej, która zjechała z całego świata. Byłam tam również obecna, było kilka innych osób z Polski. Były ważne osoby z całego świata. To nie tylko sprawa dalekich interesów na Bliskim Wschodzie, to sprawa bezpieczeństwa nas wszystkich”

– podkreśliła Anna Fotyga.

Źródło: TVP Info, Niezalezna.pl

ZOBACZ TAKŻE:

Kim był irański generał, zlikwidowany przez Amerykanów? Jakie będą skutki zabicia go?

Prof. Romuald Szeremietiew: W Unii Europejskiej Kasem Sulejmani był na liście terrorystów

Atak rakietowy w Iraku. Zginął generał Kasem Sulejmani, dowódca elitarnej irańskiej jednostki