7 kwietnia 2017 r. z dwóch okrętów USA wystrzelono 59 rakiet Tomahawk w kierunku lotniska Szajrat, położonego w prowincji Choms na zachodzie Syrii. Ostrzał rakietowy był odpowiedzią na atak chemiczny z wykorzystaniem sarinu, dokonany 4 kwietnia 2017 r. przez lotnictwo Baszara Asada i jego sojuszniczkę Rosję na miasto Chan Szajchun w centralnej części Syrii. W wyniku zatrucia sarinem zginęło ponad 100 cywili, ponad 500 zostało rannych.

Do kadrów zrobionych przez rosyjskiego reportera RIA Nowosti Michaiła Woskresenskiego trafiły bloki do zunifikowanych kontenerów małych ładunków (ros. КМГУ), które mogą być wykorzystywane zarówno z kasetowymi pociskami odłamkowo-burzącymi, jak i chemicznymi ładunkami (ros. БКФ-П). W każdej bombie chemicznej umieszczono 12 kasetowych elementów z substancją trującą soman (R-55). Zdjęcia zostały wykonane w bazie lotniczej Szajrat, po amerykańskim ataku rakietowym. Podobne kontenery można zobaczyć na zdjęciach z procesu utylizacji broni chemicznej przez rosyjskich żołnierzy w mieście Poczep w Briańskiej obłasti [1], [2]

W jaki sposób jest utylizowana broń chemiczna w rosyjskich fabrykach. Nowosti Siegodnia

Zespół InformNapalm nie jest w stanie stwierdzić obecności substancji trujących we wspomnianych kontenerach, jednak blokowanie przez Rosję rezolucji ONZ, która zakładała przeprowadzenie śledztwa w bazie Szajrat nasuwa pewne wnioski.

(CC BY 4.0) Informacje zostały przygotowane specjalnie dla portalu InformNapalm.org, przy przedruku lub wykorzystaniu prosimy o obowiązkowe umieszczenie aktywnego linku do źródła.

Apelujemy do czytelników o rozpowszechnienie naszych materiałów na portalach społecznościowych. Upublicznienie materiałów śledztw może istotnie wpłynąć na przebieg walki informacyjnej i całej wojny.

Zachęcamy do polubienia profili zespołu InformNapalm na  Facebooku/ Twitterze w celu szybkiego otrzymywania informacji o nowych materiałach.

Jagiellonia.org / informnapalm.org

 

Российские контейнеры для химического оружия обнаружены на авиабазе Шайрат…

Posted by Alexandr Korolev on Samstag, 8. April 2017