Stany Zjednoczone z powodzeniem przetestowały hipersoniczną broń HAWC, poinformowała Agencja Zaawansowanych Obronnych Projektów Badawczych Departamentu Obrony USA.

Rakieta została zbudowana przez amerykański konglomerat lotniczy i obronny Raytheon Technologies, silnik do niej stworzyła firma Northrop Grumman.

HAWC został wypuszczony z samolotu na kilka sekund przed uruchomieniem silnika strumieniowego, który skompresował napływające powietrze zmieszane z paliwem węglowodorowym i zaczął zapalać tę szybko poruszającą się mieszankę powietrza, napędzając rakietę z prędkością przekraczającą Mach 5 (pięciokrotnie większą od prędkości rozchodzenia się dźwięku).

„To przybliża nas o krok do zaoferowania armii amerykańskiej zdolności bojowej nowej generacji. Przygotowujemy nasze kolejne konstrukcje i pracujemy nad dodatkowymi testami, które zostaną przeprowadzone jeszcze w tym roku”

– powiedział Andrew Knoedler, kierownik w Biurze Technologii Taktycznej Agencji Zaawansowanych Projektów Badawczych Technologii Wojskowej.

Amerykańska broń hipersoniczna działa najlepiej w atmosferze bogatej w tlen, gdzie prędkość i zwrotność utrudniają szybkie wykrycie. Może uderzać w cele znacznie szybciej niż pociski poddźwiękowe i ma znaczną energię kinetyczną nawet bez materiałów wybuchowych.

Jagiellonia.org