W Federacji Rosyjskiej do trwającego w okręgach wojskowych sprawdzianu gotowości bojowej armii przyłączają się terytorialne organy władzy wykonawczej. Oddziały ministerstw i banku centralnego przejdą sprawdzian gotowości do pracy w warunkach wojny.

Według komunikatu ministerstwa obrony, „organy terytorialne władzy wykonawczej będą prowadziły koordynację i kontrolę przestawienia sfer działalności na pracę w warunkach czasu wojny”.

Po raz pierwszy – jak pisze agencja TASS – terenowe oddziały Banku Rosji biorą udział w działaniach związanych z zabezpieczeniem finansowym wojsk znajdujących się poza stałymi miejscami dyslokacji.
W sprawdzianie uczestniczą również udział struktury ministerstwa łączności, resortu finansów, ministerstwa przemysłu i handlu, a także Federalnej Agencji Rezerw Państwowych (Rosrezerw).
Przedsiębiorstwa przemysłu obronnego na południu Rosji przejdą sprawdzian gotowości do wykonania zadań związanych z dostawą i naprawą uzbrojenia i sprzętu wojskowego.

W czwartek na rozkaz prezydenta Władimira Putina rozpoczęły się niezapowiedziane manewry w wielu regionach Rosji, w tym w okręgach wojskowych obejmujących okupowany Krym i tereny przygraniczne z Ukrainą. Jak poinformowały władze, ćwiczenia mają sprawdzić gotowość bojową jednostek wojskowych w sytuacji wzrastającego zagrożenia dla bezpieczeństwa Rosji; potrwają do 31 sierpnia.
Według strony rosyjskiej, w manewrach uczestniczy 100 tys. żołnierzy, którzy są przemieszczani na odległościach od 500 do 2000 km. Zaangażowane są w to wszystkie rodzaje wojsk.

Jednocześnie na zachodniej Białorusi na poligonie pod Baranowiczami, a więc niedaleko polskiej granicy w kulminacyjną fazę weszły manewry „Niezłomne braterstwo”. Bierze w nich udział półtora tysiąca żołnierzy z Rosji, Białorusi i czterech innych poradzieckich republik należących do Organizacji Układu o bezpieczeństwie Zbiorowym.

Rano 26 sierpnia MON Rosji poinformowało, że do sprawdzianu gotowości bojowej włączono również sprzęt i oddziały wojsk przybrzeżnych Floty Czarnomorskiej i Kaspijskiej.

PAP/iz