Na poligonie w obwodzie czelabińskim na Uralu odbyły się największe od 30 lat ćwiczenia rosyjskich wojsk pancernych. Wzięło w nich udział około 3000 żołnierzy i ok. 800 sztuk sprzętu wojskowego, w tym 250 czołgów T-72.

Jak podaje oficjalna agencja RIA Nowosti, główne zadania podczas manewrów należały do dwóch pułków pancernych wchodzących w skład 90. dywizji, która została odtworzona 1 grudnia 2016 roku. Zgodnie ze scenariuszem ćwiczeń oba pułki przeprowadziły symulowaną bitwę pancerną, wspierane były przez artylerię, zwiad i drony. Ćwiczono też maskowanie i obronę czołgów przed uderzeniami z powietrza. Jak mówili wojskowi cytowani przez RIA, otwarta walka czołgów odnosi się do teatru wojennego na Bliskim Wschodzie, np. w Syrii, a ten drugi typ ćwiczeń jest konieczny ze względu na taktykę sił NATO, które, jak pokazała wojna w Jugosławii, skupione są w pierwszej fazie konfliktu na niszczeniu z powietrza sprzętu pancernego. Wykorzystano też doświadczenie rosyjskie z ataku na Gruzję w 2008 roku (w komunikacie RIA Novosti użyto określenia: „operacja przymuszenia Gruzji do pokoju w sierpniu 2008 roku”), kiedy to doszło do walk o Cichinwali z udziałem kilkudziesięciu czołgów.

– Jeśli dojdzie do wielkiej agresji przeciwko Rosji ze strony państw, które uznają to za możliwe, będzie musiało dojść do bitwy pancernej na wielką skalę. Dlatego konieczne są takie manewry i dlatego utworzyliśmy 90. dywizję (…) Musimy być przygotowani na każdą sytuację – stwierdził cytowany przez RIA Novosti ekspert wojskowy, pułkownik Wiktor Murachowskij.

Tymczasem Ministerstwo Obrony Federacji Rosyjskiej podało w specjalnym komunikacie, że w Siłach Zbrojnych Federacji Rosyjskiej rozpoczęły się ((i będą trwać przez cały październik) sprawdziany gotowości bojowej. „Działania będą przeprowadzane na ponad 120 wojskowych poligonach i obejmą 100 procent związków operacyjnych, jednostek terytorialnych i organizacyjnych rosyjskiej armii. Najwyższe organy władz wojskowych sprawdzą ponad 300 jednostek i związków wszystkich rodzajów i typów sił zbrojnych, okręgów wojsk lądowych oraz okręgów marynarki wojennej” – czytamy w komunikacie.

Jagiellonia.org / Kresy24.pl /  Oprac. MaH