Administracja prezydenta USA Joe Bidena w rocznicę sfałszowanych wyborów prezydenckich na Białorusi, 9 sierpnia, planuje wprowadzić nowe sankcje wobec bezprawnego reżimu samozwańca i pachołka Kremla Aleksandra Łukaszenki – informuje CNN powołując się na swoje źródła w Kongresie Stanów Zjednoczonych.

Jak pisze wydanie, istota nowych ograniczeń jest na razie nieznana.

Podczas lipcowej wizyty w Stanach Zjednoczonych liderka białoruskiej opozycji Swietłana Tichanowska powiedziała CNN, że przekazała administracji amerykańskiego prezydenta konkretną listę firm i osób wspierających bezprawny reżim, który, wbrew woli narodu, przy pomocy brutalnej siły przejął władzę na Białorusi. Według niej na czarnej liście znalazły się: firma JSC „Belaruskali”, a także przedsiębiorstwa naftowe, drzewne i stalowe.

Tichanowska wezwała Stany Zjednoczone do nałożenia ostrzejszych sankcji – jej zdaniem pierwsze były bardziej symboliczne i „moralne”. Stwierdziła też, że nałożone ograniczenia „nie wpłynęły na reżim i myślę, że po prostu zmarnowaliśmy czas”.

21 czerwca Stany Zjednoczone nałożyły nowe sankcje na reżim białoruskiego samozwańca Aleksandra Łukaszenki. W szczególności na liście znalazło się 16 osób i pięć osób prawnych. Decyzja ta została podjęta na tle incydentu z przymusowym lądowaniem w Mińsku samolotu Ryanair 23 maja i aresztowaniem jednego z liderów białoruskiej opozycji Romana Protasewicza.

Przypomnijmy, 21 czerwca Rada Unii Europejskiej ds. Zagranicznych w Luksemburgu przyjmie dziś nowy pakiet sankcji wobec osób i instytucji Białorusi, a także rozważy propozycje wprowadzenia sankcji sektorowych, które mogłyby mieć bolesne skutki dla eksportu i całej gospodarki kraju – powiedział przed spotkaniem europejskich ministrów w Luksemburgu wysoki Przedstawiciel UE Josep Borrell.

Jagiellonia.org

PRZECZYTAJ:

Łukaszenko działa zgodnie z podręcznikami sowieckiego KGB? Litwa zaczęła otrzymywać listy od „wojowników Allaha”

Antyzachodnia histeria. Łukaszenka może zgodzić się na rozmieszczenie wojsk rosyjskich na terytorium Białorusi

Rosja wchłonie Białoruś, by uczynić ją trampoliną do inwazji na Polskę i państwa bałtyckie

Terroryści „ruskiego miru”. KGB Białorusi planowało zabójstwo Pawła Szeremieta i innych przeciwników prorosyjskiego reżimu Łukaszenki