Ukraiński parlament poparł uchwałę „w związku z szóstą rocznicą rozpoczęcia Euromajdanu i wydarzeniami Rewolucji Godności”, w którym uznaje wydarzenia lat 2013 – 2014 za kluczowy moment dla państwa ukraińskiego, informuje Radio Swoboda.

Tą decyzję posłowie podjęli 17 lutego, w przeddzień rocznicy rozpoczęcia masakr demonstrantów na Majdanie Niepodległości w Kjowie.

Uchwałę „W sprawie oświadczenia Rady Najwyższej Ukrainy z okazji szóstej rocznicy Euromajdanu i wydarzeń rewolucji godności” poparło 295 deputowanych ludowych.

PRZECZYTAJ:

Majdan we krwi. Rocznica początku rosyjskiej agresji na Ukrainie

Przypomnijmy, 21 listopada 2013 r. na Ukrainie rozpoczął się Euromajdan. Była to odpowiedź społeczeństwa na decyzję prorosyjskich władz o wstrzymaniu przygotowań do podpisania umowy stowarzyszeniowej z UE. Protesty nabrały rozmachu po brutalnej rozprawie ze studentami 30 listopada i trwały do ​​lutego 2014 r. Siły bezpieczeństwa kontrolowane przez rosyjskich marionetek na Ukrainie kilkakrotnie bezskutecznie próbowały rozpędzić protestujących.

Według prokuratury podczas Rewolucji Godności rannych zostało łącznie 2,5 tys. osób, 104 z nich zginęło – najwięcej w lutym 2014 roku. Poległych bohaterów zaczęto nazywać Niebiańską Sotnią. Według Ministerstwa Spraw Wewnętrznych w okresie od 18 lutego do 2 marca 2014 r. Na służbie w centrum Kijowa zginęło również 17 funkcjonariuszy bezpieczeństwa.

Jagiellonia.org

PRZECZYTAJ:

Dzień Godności i Wolności. Rocznica Euromajdanu

Gdyby nie rewolucja godności i zacięty opór Ukraińców w Donbasie, „uprzejme zielone ludziki” w najbliższej przyszłości pojawiłyby się na ulicach miast Polski i państw bałtyckich.Kreml chce narzucić światu porządek, w którym wolność i prawa człowieka staną się pustymi sloganami. To nie jest krótki opis powieści antyutopijnej, to prawdziwy scenariusz odrodzenia imperium zła, opracowany przez rosyjskie służby specjalne. Marionetki Moskwy, według oświadczeń byłego szefa SBU Wałentyna Naływajczenki, od 2005 roku aktywnie wdrażały w życie tajną operację pod kryptonimem „Monolit”, opracowaną przez FSB. Kremlowski scenariusz przewidywał złamanie oporu i ustanowienie brutalnej dyktatury. Setki tysięcy opozycjonistów miały być wysłane do obozów koncentracyjnych. Wkrótce taki sam los miał spotkać Polaków i narody państw bałtyckich. Rewolucja godności w Kijowie pokrzyżowała te plany.

Na szczęście, putinowska operacja przechwycenia dużego państwa na wschodzie Europy nie powiodła się. Ludzie obalili rząd rosyjskich agentów i marionetek. Putin stracił Ukrainę. Była to największa porażka rosyjskich służb specjalnych po pomarańczowej rewolucji. Miliony ludzi na antyrządowych demonstracjach w Kijowie i innych miastach Ukrainy pod koniec 2013 roku, wyraźnie wykazali całemu światu, że Ukraińcy kategorycznie nie akceptują wyboru geopolitycznego, narzuconego władzom Ukrainy przez agentów putinowskiej Rosji. Po trzech miesiącach nieustępliwej walki o wolność, społeczeństwo ukraińskie obaliło prorosyjski reżim Janukowycza.

Szczerze mówiąc, ingerencja Rosji w sprawy wewnętrzne Ukrainy rozpoczęła się natychmiast po ogłoszeniu niepodległości tego państwa w sierpniu-grudniu 1991 roku. Ukraina nigdy nie została oczyszczona z sieci sowieckich agentów KGB, nigdy w tym państwie nie było prawdziwej lustracji. Od pierwszych dni niepodległości Ukrainy, rosyjscy agenci (agenci KGB), prowadzili ukrytą wojnę hybrydową przeciwko temu państwu – zachęcali korupcję, manipulowali opinią publiczną, podsycali kłótnie i niezgodę, niszczyli państwo, gospodarkę i armię.

W 2013 roku Putin był przekonany, że Ukraina wkrótce wpadnie w jego ręce jak dojrzały owoc, ponieważ prawie wszystkie stanowiska w tym państwie objęli agenci wpływu rosyjskich służb specjalnych. W celu odrodzenia potężnego imperium Rosja planowała wchłonięcie Ukrainy. Jednak putinowska operacja przechwycenia dużego państwa na wschodzie Europy nie powiodła się. Miliony ludzi na antyrządowych demonstracjach w Kijowie i innych miastach Ukrainy pod koniec 2013 roku, wyraźnie wykazali całemu światu, że Ukraińcy kategorycznie nie akceptują wyboru geopolitycznego, narzuconego władzom Ukrainy przez agentów putinowskiej Rosji. Putin stracił Ukrainę. Ludzie obalili rząd rosyjskich agentów i marionetek. Była to największa porażka rosyjskich służb specjalnych po pomarańczowej rewolucji.

20 lutego 2014 r. wkurzony Putin zdecydował o bezpośredniej agresji wojskowej przeciwko Ukrainie, najechał ukraiński Krym i Donbas. Od tego czasu trwa zbrojna rosyjska agresja wobec Ukrainy.

Włodzimierz Iszczuk

Redaktor naczelny portalu Jagiellonia.org i czasopisma „Głos Polonii”