Białoruska diaspora w Kanadzie skierowała petycję do Międzynarodowego Trybunału Karnego w Hadze z żądaniem wszczęcia postępowania karnego wobec Aleksandra Łukaszenki. Oskarżają go o zbrodnie przeciwko ludzkości – informuje Charter97.org.

Petycję podpisało 37 362 osób ze 102 krajów świata.

„My, Białorusini, oświadczamy, że Łukaszenka i jego reżim są winni zbrodni przeciwko ludzkości, ponieważ osobiście sankcjonował okrucieństwa, które miały miejsce na ulicach Białorusi, w więzieniach i aresztach śledczych po wyborach. Chcemy podkreślić wagę wszczęcia postępowania sądowego przeciwko Łukaszence. Wzywamy Międzynarodowy Trybunał Karny i prokuratora Fatou Bensoudę do wszczęcia postępowania karnego przeciwko byłemu prezydentowi Białorusi o zbrodnie przeciwko ludzkości”

– czytamy w apelu.

W apelu zauważono też, że podczas protestów na Białorusi był blokowany Internet, ludzie byli brutalnie rozpraszani za pomocą gazu łzawiącego, pałowania, po czym gwałcono i torturowano ich na rejonowych komendach policji. Ostatecznie podczas protestów zginęło co najmniej pięć osób.

Jagiellonia.org

ZOBACZ TAKŻE:

Rosyjskie siły ofensywne na styku Białorusi i Ukrainy – InformNapalm

Rosja wchłonie Białoruś, by uczynić ją trampoliną do inwazji na Polskę i państwa bałtyckie

Brutalne stłumienie protestów na Białorusi wskazuje na udział w nim rosyjskich sił specjalnych

Łukaszenka i Putin szykują się do konfrontacji. Białoruska brygada desantu idzie na zachód, Rosja gotowa do pomocy

Kreml szykuje się do wojny z narodem białoruskim. Putin sformował rezerwowe wojsko, gotowe do interwencji na Białorusi

Kreml toczy wojnę przeciwko suwerennej Białorusi. To początek wojny kontynentalnej – były ambasador Ukrainy na Białorusi

„Domagamy się zaprzestania represji politycznych na Białorusi”. Szef Kancelarii Premiera Michał Dworczyk zapewnił Białorusinów o wsparciu