Na portalu Politico pojawił się ranking osób, które – zdaniem dziennikarzy tego serwisu – będą kształtowały losy Europy w najbliższym roku. Na 4. miejscu prezes PiS Jarosława Kaczyński – informuje portal wPolityce.pl.

Szef PiS w rankingu osób, które „kształtują, wstrząsają i mieszają” Europą ustąpił jedynie Sadiqowi Khanowi (pierwszemu w historii muzułmańskiemu burmistrzowi Londynu), Frauke Petry (współprzewodniczącej Alternatywy dla Niemiec) i Michaelowi O’Leary’emu (szefowi linii Ryanair).

Polskiemu politykowi poświęcona jest również krótka sylwetka napisana przez „Politico”. „Formalnie Jarosław Kaczyński jest tylko jednym z 460 członków polskiego parlamentu. W rzeczywistości, były premier i obecny przewodniczący partii rządzącej jest najpotężniejszym człowiekiem w kraju” — czytamy w uzasadnieniu.

Oprócz fragmentu poświęconego polskiej polityce, „Politico” pisze również o „wschodniej flance antyestablishmentowej”, na której czele mają stać Viktor Orban i właśnie Jarosław Kaczyński.

„Po trzęsieniu ziemi wywołanym przez wynik referendum w Wielkiej Brytanii, to Jarosław Kaczyński, jako faktyczny przywódca szóstego najludniejszego państwa i ósmej największej gospodarki UE będzie w politycznym centrum” — twierdzi Politico dodając, że „od postawy Warszawy może zależeć przyszły los całej zjednoczonej Europy”.

Na dalszych pozycjach znaleźli się m.in. prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan, szefowa unijnej dyplomacji Federica Mogherini oraz amerykański miliarder węgiersko-żydowskiego pochodzenia George Soros.

Jagiellonia.org / Kresy24.pl / wPolityce.pl