Jakie sankcje USA zostaną nałożone na Rosję w ramach sprawy o zatruciu rodziny Skripala.

Ustawa z 1991 r. „O kontroli i zakazie broni chemicznej i biologicznej”, w naruszeniu której USA oskarżyły Rosję, przewiduje dwa etapy sankcji wobec krajów sprawców.

Po pierwsze nakładają się ograniczenia handlowe i finansowe. W szczególności, może być ograniczony eksport do Rosji produktów, które mogą spowodować wymierne szkody dla bezpieczeństwa narodowego Stanów Zjednoczonych. Produkty te obejmują urządzenia elektroniczne i komponenty, a także awionikę.

Drugi etap sankcji jest bardziej bolesny, zostaną zastosowane co najmniej trzy z sześciu środków wymienionych w ustawie:

1) głosowanie USA przeciwko udzieleniu krajowi pożyczek przez banki międzynarodowe;

2) zakaz kredytowania rządu kraju przez banki amerykańskie;

3) zakaz eksportu jakichkolwiek amerykańskich towarów do kraju;

4) zakaz importu z kraju do Stanów Zjednoczonych jakichkolwiek towarów innych niż żywność;

5) obniżanie poziomu lub zawieszenie stosunków dyplomatycznych;

6) zakaz transportu lotniczego do linii lotniczych kontrolowanych przez rząd kraju (tj. roszjski Aeroflot może ucierpieć).

Oczekuje się, że pierwsza runda sankcji wejdzie w życie 22 sierpnia.

Druga runda sankcji zostanie nałożona, jeżeli w ciągu trzech miesięcy państwo naruszające przepisy nie dostosuje się do wymogów prawa. Jeśli Rosja nie przestanie używać broni chemicznej, nie zapewni odpowiednich gwarancji i nie zezwoli na kontrole międzynarodowe, wówczas prezydent USA, po konsultacji z Kongresem, jest zobowiązany do wprowadzenia dodatkowych sankcji.

Zdaniem ekspertów, sankcje te mogą zniszczyć rosyjską gospodarkę i postawić całą rosyjską państwowość na krawędzi przetrwania.

Jagiellonia.org

ZOBACZ TAKŻE:

Senat USA może uznać Rosję za sponsora terroryzmu i rozpocząć polowanie na majątek i pieniądze Putina